Вестник Земя

Коопмедия            ЦКС
НАЦИОНАЛЕН КООПЕРАТИВЕН ВСЕКИДНЕВНИК

Вестник Земя - първа страница

Съб22092018

Брой 181, Година XXVII

Валута: 1 USD = 1.66185 BGN1 GBP = 2.20773 BGN1 CHF = 1.72899 BGN
Back Вие сте тук:Начало България (2) Президентът: Без емоции, ще работя за възраждане на българо-руските отношения

Президентът: Без емоции, ще работя за възраждане на българо-руските отношения

Президентът: Без емоции, ще работя за възраждане на българо-руските отношения

Държавният глава заяви, че проблем е преиначаването на историята и крайното говорене, което съществува и в двете страни

Патриарх Кирил дойде в България като духовен водач, но избра да си тръгне като политик. Това заяви държавният глава Румен Радев, предаде БГНЕС изявление на президента по повод упреците на патриарх Кирил към част от българския елит.

Румен Радев допълни: Но аз не съм само президент, но и християнин, затова не вярвам, че неговата цел е била да всее разкол между нашите народи, добави Радев. Според него е важен въпросът „кой се опита да похити общия празник за нашето Освобождение и да го превърне в повод за разделение, да експлоатира кризата в нашите отношения”.

Нашата признателност към Русия е признателност на свободни хора, които помнят и уважават своята история. Нашата признателност не е за сметка на нашето достойнство. Тази позиция аз по категоричен начин отстоях пред руския и пред българския патриарх и уважавани митрополити, които бяха на срещата.

Като президент няма да ставам заложник на емоциите, а ще работя за възраждането на българо-руските отношения, които други съсипваха в продължение на години и продължават да го правят. Затова предпочитам от тази среща и от това посещение да запазя спомена за хилядите българи на Шипка и за съслужението за нашето Освобождение, подчерта още Румен Радев.

Запитан кои са тези, Радев отговори: “Истерични политикани, демагози и платени анализатори има и в Русия, и в България. Има среди, които експлоатират кризата в нашите отношения и нямат интерес тя да бъде преодоляна и те не трябва да имат водеща роля в нашите отношения“. 

Като част от проблема президентът посочи изопачаването и преиначаването на историята и от двете страни. Аз съм президент на Република България и много ясно го отстоях и на срещата с руския патриарх, подчерта Румен Радев. 

На въпроса дали подкрепя усилията на БПЦ за признаване на независимостта на МПЦ – Охридска архиепископия, Радев отговори: Това е въпрос изцяло в прерогативите на БПЦ. Тук държавата не може да се меси, но трябва да се отчита, че от двете страни на границата имаме общи имена, имаме обща история, общи празници и ние сме изключително близки“.

КАРЕ:

Румен Радев за ЧЕЗ: Правителството дължи отговори!

Правителството дължи на българския народ отговори каква е схемата на финансиране на сделката за ЧЕЗ и също така по какъв начин тази сделка получи политическа подкрепа. Защото всички знаем, че без такава, подобна фирма не може да получи банково финансиране.“ Това коментира президентът Румен Радев за сделката за ЧЕЗ и желанието на правителството да участва в нея.  На въпрос как би коментирал промените в Закона за частната охранителна дейност, президентът коментира: “В Конституцията много ясно е записано, че общественият ред и националната сигурност са ангажимент на изпълнителната власт, а не на търговци, получили лиценз за частна охранителна дейност. Абдикирането на държавата от това много важно задължение не е в интерес на българските граждани“, обясни Радев. Също така държавният глава смята да свика КСНС, на който да бъдат разгледани въпросите за енергийната сигурност на страната.

България

Икономика

Култура

„Един пазарен ден отпреди 100 г.“ очаква Златоград

„Един пазарен ден отпреди 100 г.“ очаква Златоград

Калдъръмите на Етнографския комплекс в Златоград ще бъдат сцена на възстановка “Един пазарен ден отпреди 100 г.“ на 23 септември. Събитието …

Прочети още:

Loading...

Спорт

Свят

Земеделие

Loading...