Вестник Земя

Коопмедия                      ЦКС
                      НАЦИОНАЛЕН КООПЕРАТИВЕН ВСЕКИДНЕВНИК

Вестник Земя - първа страница

Съб20042019

Брой 331, Година XXVII

Валута: 1 USD = 1.73852 BGN1 GBP = 2.26186 BGN1 CHF = 1.7182 BGN
Back Вие сте тук:Начало България (2) Вода, вода, ама солена...

Вода, вода, ама солена...

Тези дни посетих клиентския център на „Софийска вода“, разположен в партерния етаж на небезизвестния ЦУМ. До там ме заведе въпроса как може за един месец да се изразходва вода на стойност над 180 лева(Да!) в един скромен апартамент, обитаван от двама души.Въпросната сума, разделена на цената на един кубик (2.50 лв.) означаваше, че сме изхарчили над 70 кубика питейна вода — един хубав басейн!

Бях се настроил за голям скандал, но чиновничката пред мен, най — спокойно и уверено ми обясни, че само един малък на глед теч от казанчето на тоалетната, може да изразходи до 30 кубика на месец.Гневът ми се стопи почти на половина, а остатъка от вниманието ми бе привлечен от компютъра, пред който стоеше скромната българска служителка.Това беше последният модел „Хюлет Пакард“ — модната система „Две в едно“, което означава процесор и монитор заедно- една елегантна леко извита двусантиметрова плоскост, заместваща обемни кутии, кабели и т.н. Като стар консуматор на такава техника, широко отворих очи и съвсем забравих за въпросния басейн.“И аз ще си купя такъв!“ — прошепнах възторжено на съпругата си.“Да, да, веднага- отвърна ми ехидно тя. — Подобно удоволствие като този „Хюлет пакард“ струва близо 4 хиляди лева!

Този отговор ме отрезви и ме върна към нашенската си реалност.Е, добре, помислих, защо трябва да плащаме по 2.50 левчета на кубик, а чиновниците на „Водата“ да ползват „мерцедесите на компютъра“, както обясни жена ми. И си замислих върху това как стремително нараснаха цените на жизненоважната течност, която в София е в изобилие — било от близката Витоша, било от язовир „Искър“? И освен, че е в изобилие, те ся добива по т.н. „гравитачен път“ — тоест под налягане, така че не са нужни никакви разходи на енергия, ел.мотори и др.После се сетих за „скромната“ френска фирма „Веолия“ — концесионер на „Софийска вода“, създадане през далечния деветнайсети век, използваща сотици хялиди служители в десетки страни(туземците като нас не са малко).И се запитах къде отидоха поколенията български хидроинженери, завършили през последния половин век? И защо водата на софианции трябваше да мине на чуждестранна концесия?Може би по — опитни и ефикасни специалисти и мениджъри? И тогава си спомних за това, че според публикувани данни 40% от водата ни месечно се губи от дефектни тръбопроводи и повреди(макар, че злите езици говорят за 70%!). А после се сетих, че господа френските мениджъри на „Веолия — Софийска вода“ получават по няколко десетки хиляди евро месечни заплати.Така де, дошли да учат местни туземци как се пие вода…

И накрая разбрах, защо нашата стара софийска вода е толкова солена.Да тежи на душите на онези негодници, който са я харизали на старите колониални спецове — французите…

Петър Герасимов

България

Икономика

Токов удар от ЕРП-та

Токов удар от ЕРП-та

И трите електроразпределителни дружества са поискали увеличение на цената на тока от 1 юли. ЧЕЗ настояват за драстично повишаване на нощната…

Прочети още:

Loading...

Култура

“Евита“ на Андрю Лойд Уебър с премиера в Опера Пловдив

“Евита“ на Андрю Лойд Уебър с премиера в Опера Пловдив

Бродуейската легенда “Евита“ на Андрю Лойд Уебър и Тим Райс е музикална изненада на Опера Пловдив. Премиерата на мюзикъла с безсмъртния хит …

Прочети още:

Loading...

Спорт

Натанаел приключи с Лудогорец

Бразилският ляв бек на Лудогорец Натанаел е приключил с тима от Разград. Неговият договор с “орлите“ е до края на сезона След това ще се при…

Прочети още:

Loading...

Свят

Земеделие