Вестник Земя

Коопмедия                      ЦКС
                      НАЦИОНАЛЕН КООПЕРАТИВЕН ВСЕКИДНЕВНИК

Вестник Земя - първа страница

Съб07122019

Брой 234, Година XXX

Валута: 1 USD = 1.76296 BGN ↓ 1 GBP = 2.31541 BGN ↑ 1 CHF = 1.78387 BGN ↓
Back Вие сте тук:Начало България (2) Последно сбогом с великия Стефан Данаилов

Последно сбогом с великия Стефан Данаилов

Последно сбогом с великия Стефан Данаилов

Народният театър се оказа малък за множеството на на поклонението, за да се простят с Ламбо

Площадът пред Народния театър “Иван Вазов“ почерня от хора, които отидоха на поклонението на Стефан Данаилов.

Вратите на Народния театър бяха отворени за всеки, който иска да се прости с обичания от няколко поколения актьор.

Първа с него се прости лидерката на БСП Корнелия Нинова. Заедно с нея беше и цялата парламентарна група на БСП, които си взеха последно сбогом със съпартиеца си. Много е трудно да вкараме Стефан Данаилов в някакви рамки, за да го опишем с думи, каза президентът Румен Радев. Огромният му принос към българското кино и театър, безрезервната му любов към хората, безкрайната отдаденост на неговите ученици... За мен той беше и човешкото лице на българската политика. Стефан Данаилов е доказателство, че няма министри, няма партии, изкуството е силно и обединява всички, припомни Вежди Рашидов. За мен беше чест, че го познавах и бяхме добри приятели“, каза президентът от 2002 до 2012 Георги Първанов . България губи една светла личност, един от будителите на съвременна България, ярък актьор, с активна гражданска позиция, добави той.

Изключително ценена обществена личност, освен голям актьор, и таран, който проправи пътя на едно цяло поколение актьори - така Христо Мутафчиев ще запомни Стефан Данаилов. Той беше уважаван от абсолютно всички, срещаше обичта на хората, и това му даваше криле да лети, каза още Мутафчиев. Само няколко думи за Ламбо не може да се кажат, каза развълнуваният актьор Славчо Пеев. Само вижте тона му, когато откри Народното събрание - невероятно беше, човек, който е над всичко, над дребните неща, достоен, искрен. Той ще остане, защото направи неща, които за телевизията и театъра са жалона, и това не може да го направи всеки, каза още Пеев. Това е извънземно и земно същество, сърдечно. Има много красиви и много талантливи, но той е посочен, и беше с нас, и ще остане, каза просълзената Татяна Лолова. Каза ни “Не ме жалете, живял съм както трябва!“. Щурчо, прекрасен, талантлив, обичлив, той не е виновен, че е толкова прекрасен. Той беше един изключително светъл човек, толкова земен и чист по детски, и това е предал на студентите си и хората около него, каза актьорът Владимир Пенев. Той беше бохем, обичаше живота, взимаше всичко от него и връщаше на живота и публиката още толкова. Искам да го помня като раздаващ човек. Бяхме близки приятели, затова ще го запомня, каза Михаил Белчев. Разказа, че последно се чули по телефона през май: Той беше чул една моя песен - “В полумрака на спомена“, искаше да я има, аз му я пратих на диск“. Изпратихме се с добри чувства, простихме се, но не завинаги, каза още Белчев.

В такъв момент думите са излишни, каза разплаканият актьор Марин Янев. След такава загуба просто трябва да замълчим. Ще ми липсва рамото му. Той имаше рамо, което предлагаше на всеки, той е роден и орисан да прави добро. Рядко се раждат такива хора, сякаш Господ го прати да направи щастливи толкова много хора около себе си - достоен, обичащ човек, каза актьорът Ненчо Илчев.

На поклонението освен политици присъстваха актьори, общественици, почитатели на незабравимия актьор. Сред присъстващите на поклонението бяха Вежди Рашидов, Ненчо Илчев, Нона Йотова, Любо Нейков, Татяна Лолова, Георги Първанов. Премиерът Бойко Борисов, който е на посещение в Испания, изпрати венец с бели цветя. Столичния кмет Йорданка Фандъкова също изпрати венец. Цветя и венци имаше и от “Сатиричният театър“, “Младежки театър “Николай Бинев“, Народният театър “Иван Вазов“, “Театър 199“, Красимир Каракачанов, Български олимпийски комитет, БНБ, Народното събрание, Комисия по култура и медии, Сергей Станишев, Министерство на Културата и още много.

Любимият на поколения българи актьор почина на 27 ноември на 76-годишна възраст след продължително боледуване. Той оставя след себе си близо 150 роли на театралната сцена, на малкия и големия екран. Носител е на десетки престижни награди, сред които и най-високото отличие на държавата – орден „Стара планина“. Стефан Данаилов преподаваше над 30 години в НАТФИЗ, последният му випуск изигра на 29 ноември дипломния си спектакъл и го посвети на Мастъра, както студентите го наричаха. Стефан Данаилов остави следа и в политиката - беше депутат с шест мандата в Народното събрание, както и министър на културата от 2005 до 2009. През 2011 г., заедно с Ивайло Калфин, се кандидатираха за президент и вицепрезидент от “Коалиция за България“.

Икономика

Агроминистърът:Чумата е виновна за скъпото свинско

Агроминистърът:Чумата е виновна за скъпото свинско

Скок на световните цени на храни, най-голямо е при месото и растителните масла Повишената цена на свинското месо в магазините се обяснява ка...

Прочети още:

Loading...

Култура

Спорт

Борислав Кьосев също се гласи за поста на Данчо Лазаров

Борислав Кьосев също се гласи за поста на Данчо Лазаров

Обаждат ми се хора, за да ме молят да се кандидатирам за президент на федерацията, разкри волейболната легенда

Дългогодишният член на Управит...

Прочети още:

Loading...

Свят

Земеделие