Вестник Земя

Коопмедия            ЦКС
НАЦИОНАЛЕН КООПЕРАТИВЕН ВСЕКИДНЕВНИК

Вестник Земя - първа страница

Сря22112017

Брой 226, Година XXVII

Валута: 1 USD = 1.66908 BGN1 GBP = 2.21003 BGN1 CHF = 1.68012 BGN
Back Вие сте тук:Начало Икономика (2) Бизнесът предвижда 10% спад на инвестициите

Бизнесът предвижда 10% спад на инвестициите

Предприемачите очакват инвестициите през настоящата година да са с 9,5% по-малко в сравнение с тези, направени през 2016-а. Това показва проучване на Националния статистически институт, проведено сред промишлените предприятия в нашата страна през октомври 2017 година. Най-голям относителен дял в инвестициите през настоящата година се очаква да формира производството на стоки за междинно потребление (39,1% от всички инвестиции в промишлената сфера), следвано от енергетичните и свързаните с водата сектори (24,0%) и производството на недълготрайни потребителски стоки (20,5%). Бизнес анкетата на НСИ също така показва, че предприемачите очакват намаление на обема на инвестициите в промишлеността през 2018 година с 4,8% спрямо настоящата година, като около 25% от предприятията не планират разходи за придобиване на дълготрайни активи през следващата година. И през следващата година най-голям дял от планираните инвестиции — 38,2%, се очакват при производството на стоки за междинно потребление, следвани от енергетичните и свързаните с водата сектори и производството на недълготрайни потребителски стоки — съответно с 29,6% и с 15,5%, показва проучването на НСИ. По направление на инвестициите през 2018 година с най-голям дял се очаква да бъдат тези за увеличаване на производствения капацитет — 33,1% от общия стойностен обем на инвестициите в промишлеността. На второ място с 29,3% дял са предвидените инвестиции за заместване на износеното оборудване, следвани от тези за механизация или автоматизация на съществуващи производствени процеси и за въвеждане на нови производствени технологии — с 23,0%, и за опазване на околната среда, мерки за сигурност и други — с 14,6%.

България

Култура

Спорт

Григор пред CNN: Горд съм, че съм българин

Григор пред CNN: Горд съм, че съм българин

Играх за моята страна, заяви 26-годишният Димитров

Григор Димитров гостува в студиото на медийния гигант CNN след впечатляващия си и историче…

Прочети още:

Loading...

Свят

Земеделие