Вестник Земя

Коопмедия            ЦКС
НАЦИОНАЛЕН КООПЕРАТИВЕН ВСЕКИДНЕВНИК

Вестник Земя - първа страница

Чет14122017

Брой 242, Година XXVII

Валута: 1 USD = 1.66227 BGN1 GBP = 2.22082 BGN1 CHF = 1.6758 BGN
Back Вие сте тук:Начало Култура (2) Вяра Начева ще танцува в „Лебедово езеро” във Видин

Вяра Начева ще танцува в „Лебедово езеро” във Видин

Вяра Начева ще танцува в „Лебедово езеро” във Видин

140-години от премиерата на „Лебедово езеро“ в Болшой театър в Москва.

Примабалерината на Щатсопер — Берлин, Вяра Начева осъществява мечтата си да играе „Лебедово езеро“ в родния си Видин. Това се случва на първия летен фестивал „Крепост на вековете – Баба Вида“. Представленията са на 11 и 12 август от 21.00 на площад „Бдинци“ пред Стамбол капия. Те са посветени на 140-годишнината от премиерата на „Лебедово езеро“ в Болшой театър в Москва.

Вяра Начева е била и в трупите в Дойчеопер и град Есен. Дни преди да изиграе главната роля в прочутия балет на Чайковски, балерината изразява възхищението си от идеята на акад. Пламен Карталов за фестивала и своята благодарност, че той и художественият ръководител на балета на Софийската опера — Сара-Нора Кръстева, са включили в програмата заглавието. „Започнах да се уча на първите балетни стъпки под ръководството на моята учителка Катя Ангелова, в читалище „Цвят“. И, о чудо! Ще изиграя ролите на Белия и Черния лебед — Одета-Одилия, на две крачки от моето читалище. Така детската ми мечта ще се сбъдне. И съм много, много щастлива!“, казва известната балерина.

Моите родители не са свързани с балета, но и те като учителката ми Катя Ангелова вярваха, че ще стана балерина. На 17 години бях поканена в Есенската трупа от балетмайстора Владимир Малахов. През 1990 спечелих специалната награда на журито на Международния балетен конкурс във Варна, а през 1996 взех бронзов медал от същия конкурс. От 1997 съм примабалерина в Щатсопер и първата ми централна роля е в “Лебедово езеро“. Дунав и Видин също ми дадоха тласъка към “Лебедово езеро“ и аз съм благодарна и на голямата река. Тя носи със себе си много приказки и легенди, много мечти“, казва Вяра Начева.

В ролята на принц Зигфрид на 11 август ще видим Цецо Иванов, Ротбард е Емил Йорданов, Шут е Георги Аспарухов и други водещи балетисти.

България

Икономика

Спорт

Свят

Земеделие