Вестник Земя

Коопмедия            ЦКС
НАЦИОНАЛЕН КООПЕРАТИВЕН ВСЕКИДНЕВНИК

Вестник Земя - първа страница

Чет20092018

Брой 180, Година XXVII

Валута: 1 USD = 1.67208 BGN1 GBP = 2.19848 BGN1 CHF = 1.73929 BGN
Back Вие сте тук:Начало Свят (2) Столтенберг: Няма природен закон, според който НАТО да съществува вечно

Столтенберг: Няма природен закон, според който НАТО да съществува вечно

Столтенберг: Няма природен закон, според който НАТО да съществува вечно

Възможно е подобряване на отношенията с Москва, заяви генералният секретар на алианса

Важно е да се разбере, че няма природен закон, според който НАТО да съществува вечно. Това заяви вчера генералният секретар на пакта Йенс Столтенберг преди началото на двудневната среща на държавните и правителствените ръководители на страните от алианса.

Трябва да запазим пакта и да го осъвременяваме. Опитвам се да огранича възможно най-много отрицателното отражение от разногласията в НАТО. Досега те не са се отразили чак толкова, не знам как ще бъде занапред, добави той. Ако говоря за всички възможности пред НАТО, ще подкопая съюза. Основната ми задача е 29-те държави от алианса да останат заедно. По основния въпрос сме единодушни — разходите за отбрана не са справедливо поделени, каза Столтенберг.

По повод закуската с президента на САЩ, на която Доналд Тръмп порица Германия за зависимостта й от вноса на руски газ и заради ниските отбранителни разходи, Столтенберг отбеляза, че Тръмп е прям. Две световни войни и Студената война доказаха, че заедно сме по-силни. Това е добре за всички, особено за САЩ, защото им позволява да бъдат световна сила — така те могат да присъстват в Азия и Африка. Няма друга сила и държава с толкова съюзници в света, както САЩ. Заедно сме половината от световната военна и търговска сила, отбеляза Столтенберг на фона на изказването на председателя на Европейския съвет Доналд Туск, че САЩ трябва да ценят съюзниците си, защото не са им много.Не виждаме непосредствена заплаха от Русия към който и да било от съюзниците в НАТО. Моят подход към Москва е изграден от опита ми от 90-те години насам в качеството ми на министър. Дори през Студената война Норвегия имаше отношения с Москва. Има нужда да бъдем силни и твърди, като влагаме в сигурността — тогава можем да водим политически разговор с Русия. Възможно е да се постигне подобряване на отношенията с Москва.

България

Икономика

За година животът поскъпнал най-много в Румъния и България спрямо останалите в ЕС

Поскъпването през август се дължи най-вече на по-високите енергийни цени, скъпите услугите и храна, алкохол и цигари

За една година животът е…

Прочети още:

Loading...

Култура

Спорт

Байер (Леверкузен) се крие преди мача с българския шампион

Байер (Леверкузен) се крие преди мача с българския шампион

Строг италиански антиквар ще ръководи двубоя в Разград

Треньорът на Байер (Леверкузен) Хайко Херлих закри тренировката на тима, на която ще с…

Прочети още:

Loading...

Земеделие

Loading...