Вестник Земя

Коопмедия            ЦКС
НАЦИОНАЛЕН КООПЕРАТИВЕН ВСЕКИДНЕВНИК

Вестник Земя - първа страница

Пет16112018

Брой 221, Година XXVII

Валута: 1 USD = 1.73144 BGN1 GBP = 2.24684 BGN1 CHF = 1.71639 BGN
Back Вие сте тук:Начало Свят (2) НАТО ще демонстрира мощта си с мащабни учения в Норвегия

НАТО ще демонстрира мощта си с мащабни учения в Норвегия

НАТО ще демонстрира мощта си с мащабни учения в Норвегия

Алиансът ще отиграва отблъскване на военно нападение от Русия

НАТО ще тества в началото на следващия месец възможностите си да спира и отблъсква евентуална атака срещу Норвегия от Русия в рамките на най-мащабните учения на алианса след края на Студената война “Трайдънт Джънкчър“ (Trident Juncture), предаде АФП.

НАТО ще покаже военната си мощ два месеца след края на организираните през септември от Русия учения “Восток 2018“, смятани за най-големите военни маневри в руската история.

“Ще докажем, че сме способни да се защитаваме и да демонстрираме единството си“, заяви вчера на пресконференция в Брюксел американският адмирал Джеймс Гордън Фого, който ще ръководи ученията.

Близо 50 000 войници, 150 самолета, 60 кораба и около 10 000 бойни машини ще участват в маневрите по суша, вода и във въздуха. Началото на ученията е на 25 октомври, а краят им — на 7 ноември.

“Трайдънт джънкчър“ е операция за колективна отбрана, подчерта още адмирал Фого.

Първата част на упражненията ще се състои в спирането на симулирана атака в Северна Норвегия от една част от силите, а останалите войници ще трябва да отблъснат нападението, обясни пред Франс прес канадският генерал и помощник на адмирал Фого Кристиан Жюно.

Ученията имат за цел да “демонстрират способностите за отбрана на НАТО срещу всеки потенциален агресор. Те не са насочени срещу някоя конкретна страна“, подчерта Фого.

“Сухопътните маневри ще бъдат проведени на около 1000 км от границата с Русия, въздушните операции — на 500 км. Русия няма причина за безпокойство“, твърди норвежкият генерал Руне Якобсен.

В ученията ще участват двама руски наблюдатели и двама наблюдатели от Беларус.

България

Икономика

Култура

Представят новата книга на Тодор Коруев

Представят новата книга на Тодор Коруев

Новата книга на Тодор Коруев „Още животописи“ (Издателство „Захарий Стоянов“) ще бъде представена на 19 ноември (понеделник) от 17.30 ч. в л…

Прочети още:

Loading...

Спорт

Димитър Бербатов: Още не съм готов да ръководя българския футбол

Димитър Бербатов: Още не съм готов да ръководя българския футбол

Бербо сподели какво мисли за това - дали е готов за ново предизвикателство

“Аз имам много амбиции, свързани с различни неща. Да ръководиш цел…

Прочети още:

Loading...

Земеделие