Вестник Земя

Коопмедия                      ЦКС
                      НАЦИОНАЛЕН КООПЕРАТИВЕН ВСЕКИДНЕВНИК

Вестник Земя - първа страница

Нед20102019

Брой 202, Година XXX

Валута: 1 USD = 1.75995 BGN ↓ 1 GBP = 2.25222 BGN ↓ 1 CHF = 1.77948 BGN ↑
Back Вие сте тук:Начало Свят (2) Изобличителят Едуард Сноудън ще се върне в САЩ, ако има справедлив съдебен процес

Изобличителят Едуард Сноудън ще се върне в САЩ, ако има справедлив съдебен процес

Връщането в САЩ е крайната ми цел, но искам справедлив съдебен процес, заяви американският изобличител Едуард Сноудън, цитиран от АФП.

Сноудън се укрива в Русия, откакто разкри системата на масово следене на комуникациите и интернет в САЩ през 2013 г. Бившият служител на Агенцията за национална сигурност е обвинен в страната си в шпионаж и кражба на държавни тайни.

“Бих искал да се прибера в САЩ, това е крайната ми цел, но няма да прекарам остатъка от живота си в затвора. Затова имам едно основно искане, което трябва да се приеме от всички: искам да получа справедлив съдебен процес“, казва Сноудън в излъчено интервю за американската телевизия Си Би Ес.

“Не искам прошка, нито неправомерна привилегия“, добавя той и обвинява американските власти, че му готвят “процес от друг тип, със специални процедури и при закрити врата“.

“Те не искат съдебните заседатели да вземат предвид мотивациите, които ме тласнаха към действие, а само да преценят дали действията ми са били законни или незаконни, но не и дали са били правилни или погрешни“, посочва Сноудън.

Сноудън е поискал убежище в двадесетина страни, сред които Германия и Франция, но те са му отказали по различни причини. “Ще видим как ще реагират на новата ми книга“, вмята той.

Икономика

Култура

Спорт

Земеделие