Вестник Земя

Коопмедия            ЦКС
НАЦИОНАЛЕН КООПЕРАТИВЕН ВСЕКИДНЕВНИК

Вестник Земя - първа страница

Сря22112017

Брой 226, Година XXVII

Валута: 1 USD = 1.66908 BGN1 GBP = 2.21003 BGN1 CHF = 1.68012 BGN
Back Вие сте тук:Начало Земеделие (2) Пак извиват ръцете на тютюнджиите

Пак извиват ръцете на тютюнджиите

Пак извиват ръцете на тютюнджиите

С 40% е намаляло през тази година производствота на жълтото злато

Със сериозни проблеми и скандали започва изкупната кампания на тютюна и тази година. Производителите са недоволни от цените, които фирмите предлагат за суровината. Протестират и срещу унизителното отношение към труда им. Чуват се и призиви за бойкот на изкупната кампания и за протести. В предаването “Преди всички“ по “Хоризонт“ темата коментира председателят на Сдружението на производителите на ориенталски тютюн и кмет на община Сатовча Арбен Мименов, който изтъкна, че през тази година обемът на производство на тютюн у нас е намалял с около 40%, но качеството на продукцията е много добро. По думите му земеделците не искат да извиват ръцете на никого,но искат да получат по-висока цена за качествената стока. Заради постоянното унижаване на производителитев от региона на Гоце Делчев вече има тютюневи имигранти, които са отишли в съседна Гърция, за да отглеждат тютюн, защото там е по-изгодно.

Според тютюнопроизводителите цена от 8 до 10 лева за килограм за качествената суровина е справедлива. Проведени са разговори с шест от фирмите, които се занимават с изкупуване, но всъщност те имат договори, сключени с конкретните тютюнопроизводители, а не със сдружението, което означава, че трудно може да се постигне договорка за по-високи цени сега, обясни Мименов. Той посочи обаче, че максималната цена, която предлагат някои фирми, е 10 лева за килограм за най-високо качество, но според него проблем е т. нар. “окачествяване по клас“, чрез което търговците манипулират оценките и ощетяват производителите. Мименов призова земеделското министерство да се намеси чрез независими държавни експерти, за да не се манипулира средната изкупна цена на тютюна. Той каза, че ще се опита тези дни да постави въпроса пред министър Порожанов. Кметът на Сатовча смята, че търговските фирми на практика изнудват хората да продават тютюна на ниски цени, въпреки доброто качество. Затова, ако не се вземат мерки през тази година, той очаква още по-голям спад на тютюнопроизводството догодина.

България

Икономика

Култура

Спорт

Григор пред CNN: Горд съм, че съм българин

Григор пред CNN: Горд съм, че съм българин

Играх за моята страна, заяви 26-годишният Димитров

Григор Димитров гостува в студиото на медийния гигант CNN след впечатляващия си и историче…

Прочети още:

Loading...

Свят