Близо четвърт от българите са без нормално отопление
- Публикувана в Петък, 02 Декември 2022
Без дефиниция за енергийната бедност рискуваме да загубим 1,4 млрд . евро , заяви Сергей Станишев
7% от населението на ЕС не е имало адекватно отопление през зимата, у нас — 3,5 пъти повече. Това са данни на Евростат за 2020 г., посочи евродепутатът Сергей Станишев, откривайки кръглата маса “Енергийната бедност и ангажиментите на държавата“, организирана от групата на социалистите и демократите в Европейския парламент, цитиран от „Епицентър“.
23,7 процента от българите не са имали адекватен достъп до отопление през 2021 година, за ЕС този процент е 7. Към януари 2022 г. България има най-ниската минимална работна заплата в Съюза — 332 евро, следващата най-ниска заплата е 500 евро. Крайното енергийно потребление на човек в България е 61% в сравнение със средното за ЕС. Разходите на домакинство за енергийни нужди, свързани с дома, в България са средно 15% в сравнение със средноевропейските — в размер на 5%.
Ако плащането се проточи във времето, това ще отложи и получаването на остатъка от сумата по плана, в размер на 10 млрд. лева, заяви Сергей Станишев. Затова той призова за политическа воля и взаимодействие между институциите за приемането на определение за енергийна бедност.
“Имаме нужда наистина от комплексна държавна национална политика за ограничаване на енергийната бедност и за конкретни мерки в подкрепа — и на бизнеса, особено на малките и средни предприятия, и на хората.“
Станишев посочи, че България не е приела дефиниция за енергийна бедност. Той посочи, че тази дефиниция е необходима, за да се усвояват средствата от втория транш по Плана за възстановяване и устойчивост, възлизащи на 1,4 млрд. евро.
“Би ми се искало в Народното събрание да обсъждат тази тема, а не начина на гласуване — правителството да внесе утре дефиницията опира до това НС да я приеме в закона за енергетиката“, посочи Станишев.
В България проблемът с енергийната бедност е поставена с особена острота, тъй като доходите ни са 25% от европейските, посочи той. Според него трябва да се ускори работата на институциите, за да се даде дефиниция на енергийна бедност и да се приемат конкретни мерки, които ще позволят на българите да оцелеят през тази и следващата зима.
На форума бе вицепремиерът Атанас Пеканов, председателят на комисията по енергетика в парламента Делян Добрев, знам.-министър Надя Клисурска, депутатът от ПП Самандов, шефът на КЕВР Иван Иванов, лидерът на БСП-София Иван Таков.
Дискусията „Да намалим сметките — енергийната бедност и цените е част от кампанията на Групата на социалистите и демократите в ЕП “Bring the bills down“, включваща предложения за 15 конкретни мерки и 100 млрд. евро Зимен пакет за солидарност за гражданите и бизнеса на страните-членки.