БСП: Не питайте децата ни! Социалистите спасиха България от Истанбулската конвенция
- Понеделник, 30 Януари 2023
В свое изказване в НС Корнелия Нинова заяви: „Първо, искам да декларирам две неща. Няма нищо по-отвратително от насилие над дете, жена, мъж, човек в слабо състояние и всяко живо същество. Няма нищо по-отвратително. И второ, всеки български гражданин е свободен след 18 години да определя как и с кого да живее. И българската Конституция казва, че не може да има дискриминация по полов, расов и т.н. принцип. Декларирам тези две неща като абсолютно изконни ценности за БСП“. Това заяви от парламентарната трибуна лидерът на БСП Корнелия Нинова.
„Много се преплетоха темите за Истанбулската конвенция и Закона за защита от домашното насилие — и има защо“, допълни Нинова и показа Решение №17 от 11 януари 2018 г., когато правителството на ГЕРБ внесе в НС ратификацията на Истанбулската конвенция. „Тогава нито „Продължаваме промяната“ бяха в парламента, нито „Възраждане“, така че ако обичате — нито ни пришивайте към едните, нито ни противопоставяйте на другите.
„Нещо, с което не сме съгласни — всяко дете от момента, в който проговори, може да се оплаче от родителите си. Тогава му се назначава служебен адвокат, тогава го поемат социалните служби, и тогава някое НПО, регистрирано по този закон, започва да го обучава. И представете си, дори детето да преосмисли, да реши, че е сгрешило и да иска да си оттегли жалбата срещу собствените си родители, не може по силата на този закон. Делото продължава и без негово съгласие и съдът няма право да изисква между него и родителите разговор, медиация. Нали приехме Закон за медиацията? Нищо подобно, веднъж станало ли е — детето — настрана, то води дело срещу родителите, служебен адвокат, социални служби и НПО, което да го обучава — така пише в закона“, обясни лидерът на БСП.
Тя посочи още, че според Гражданския процесуален кодекс и Закона за лицата и семейството, с навършване на 18-годишна възраст лицата стават пълнолетни и напълно способни чрез своите действия да придобиват права и да се задължават, а лицата, които не са навършили 14-годишна възраст са малолетни — и вместо тях и от тяхно име, правни действия извършват техните законни представители. „Значи, по всички български закони едно дете до 14 години е малолетно, след 18 — има всички права, само по този закон 3-годишно дете, което току-що е проговорило, може да се оплаче от родителите си, че не му дават да яде нещо, което иска, но което би било вредно за здравето му — и този родител става домашен насилник чрез бездействие?“, попита Нинова.
„Уважаеми колеги, малко ли са разделителните линии в българското общество, че искате да противопоставим и деца на родители? В най-святата човешка единица — семейството. И тази разделителна линия ли искате да се сложи?“, попита лидерът на БСП от парламентарната трибуна.
Нинова говори и по темата за неправителствените организации и посочи: „Вижте какви права им даваме по закон на тези неправителствени организации — подготовка и одобряване на програмите в учебните заведения. Поне училището трябва да е държавна грижа. И там трябва да се учи българска история, български класици, българско родолюбие и българско съзнание“, категорична бе тя.
„Съдът в Страсбург се произнесе преди няколко дни и се произнесе така: „ЛГБТ тематиката не вреди на децата в училище, лесбийки, гейове, бисексуални, транссексуални и т.н. обучения не вредят на децата в училище. Навръзвате ли нещата? Даваме права на НПО-та да пишат програмите в училище, да изнасят семинари и конференции, а съдът им дава право да преподават ЛГБТ идеология в българските училища на 3, 4, 5, 6-годишни деца“, заяви Нинова.
„След 18 години правете каквото искате, уважаеми български граждани, но наистина не трябва да пипате децата, защото нашата битка е за душите на децата, не е за различните по сексуална ориентация. Не пипайте децата, не им тровете главите още в училищата с тези обучения, образования в ЛГБТ“, призова тя.
.