Конференция отбеляза 30-та годишнина от оправдателната присъда на Сергей Антонов
- Петък, 01 Април 2016
Събитието се проведе по инициатива на Института за стратегии и анализи, Националната асоциация за международни отношения и Института за икономика и международни отношения
Вчера в София се проведе международна конференция, посветена на 30-та годишнина от оправдателната присъда на несправедливо обвинения за участие в атентата срещу папа Йоан-Павел Втори българин Сергей Антонов. Дебатът бе под надслов „Атентатът срещу България - истината”.
Събитието бе организирано от Института за стратегии и анализи, оглавяван от известната българска журналистка Валерия Велева, а съорганизатори бяха Националната асоциация по международни отношения и Института за икономика и международни отношения. Почетен гост на събитието бе италианският адвокат на Антонов и голям приятел на България проф. Джузепе Консуло. На конференцията, открита от председателя на НАМО Чавдар Минчев изказвания и доклади направиха заместник-председателят на 43-то НС Красимир Каракачанов, адвокат Консуло, президентът за периода 2002-2012 г. Георги Първанов, външният министър за периода 2001-2005 г. Соломон Паси, ветеранът на българската дипломация Райко Николов, който е български посланик в Рим по време на кампанията по защитата на Антонов. Изказвания направиха и председателят на Асоциацията на разузнавачите от запаса о.р. полк. Горан Симеонов, журналистът Иван Гарелов и дипломатът посланик Людмил Попов.
Джузепе Консуло: Това бе мисията на моя живот
„Сергей Антонов не е сред нас, но неговият дух е днес в тази зала, той е в страната си България и трябва да бъде в съвестта на хората, които все още вярват, че на този свят има справедливост”.
Това заяви емоционално проф. Джузепе Консоло в словото си пред конференцията „Атентатът срещу България - истината”, цитиран от сайта „Епицентър”.
Той обяви, че споделя получената в София титла Доктор хонорис кауза на СУ със своите български приятели – посланик Райко Николов, пълномощен министър Людмил Попов, преводача Асен Марчевски, дипломата Стефан Генев всички други, които заедно с него са се борили да защитят не само Антонов, но „една страна, която по онова време не можеше да се защити сама”.
Консуло подчерта, и че е чест името му да стои сред другите двама италианци, носещи почетната университетска титла – световноизвестният писател Умберто Еко и седемкратния италиански премиер Джулио Андреоти (ветеранът на италианската политика бе външен министър в периода на процеса „Антонов”, но многократно в срещи с български политици е подчертавал, че не вярва в т.нар. „българска следа” – бел. ред.)
Моята работа не бе просто на защитник, а се превърна в мисия на моя живот срещу всички и срещу всичко, защото на 13 май 1981 г. - денят на атентата срещу папата политическият климат не ни позволи да извършваме спокойно дейността си като защитници, обясни още проф. Консоло.
Той пръв подписа петицията за наименоване на голям площад или главна улица в София “Сергей Антонов. Мъченикът“. Консоло повтори, че слага подписа си след разговори за това с председателя на Конституционния съд проф. Борис Велчев, вицепредидента Маргарита Попова и главния прокурор Сотир Цацаров.
Георги Първанов: Антонов заслужава висока държавна награда
Сергей Антонов трябва да бъде предложен за държавна награда. Това каза президентът (2002-2012 г.) Георги Първанов. Той сподели съжалението си, че докато е бил държавен глава не е имало инициатива за това.
“Сега съм готов да компенсираме този пропуск“, добави Първанов.
Президентът разказа подробности за разговора си с папа Йоан Павел II на 24 май 2002 г., когато Светият отец дойде на визита в България. От дистанцията на времето Георги Първанов отбеляза, че това е бил най-напрегнатия момент в неговата външнополитическа работа като президент.
След трудното начало на разговора поставих въпроса каза Първанов и прочете от записките си от тогава буквално какво е казал папа Йоан Павел II: „Аз си спомням този мъчителен проблем за България, т.нар. българска следа. Това беше една инсинуация. Поискаха да обвинят българите с тази отговорност – атентатът срещу мен. Това вече е изяснено от Светия престол и той има предвид този факт, т.е. невинността на българите.”
„Тези думи на папата бяха по-силни от очакванията ни”, изрично подчерта Първанов. След това за италианската информационна система АНСА официалният говорител на Ватикана Хоакин Наваро потвърждава предварителната теза, че „папата никога не е вярвал в българската следа, защото много уважава народа на тази страна”.
Георги Първанов не пропусна да отбележи със съжаление и „българският принос” в подобни кампании.
Бойко Борисов благодари на Джузепе Консуло
Приемете моята най-искрена благодаронст за това, че превърнахте в своя кауза оневиняването на нашия сънародник Сергей Антонов, който несправедливо прекара над четири години от живота си в ареста и беше съден за съучастие в атентата срещу папа Йоан Павел II през 1981 г.“
С тези думи премиерът Бойко Борисов се обръща в специален поздравителен адрес до проф. Джузепе Консоло, който му бе връчен по време на конференцията.
Премиерът благодари на италинаския юрист за проявените сила и кураж и че е посветил живота си за изчистване на името на българската държава.
Соломон Паси: ЦРУ да разсекрети документите по случая
Още през 1994 г. стана ясно, че папа Йоан Павел II ще каже, че Антонов е невинен, когато посети България, за което има голямо желание. Това разказа председателят на Атлантическия клуб Соломон Паси.
През 1994 г. помолихме за частна аудиенция при негово светейшество Йоан Павел II. Преди да влезем, неговият секретар ми сподели, че сега не е подходящия момент Светият отец да каже, че Антонов е невинен, защото той иска да дойде в България и да го каже там.
Според него папата е дал ясни индикации преди да почине, че също е бил жертва на Студената война.
Председателят на Атлантическия клуб изрази надежда, че след изтичането на 30-годишната давност ЦРУ ще разсекрети своите документи по случая, които окончателно ще изяснят всички факти и обстоятелства.
Калоян Паргов: Сотир Цацаров да започне дело срещу Агджа
В изказването си лидерът на БСП – София Калоян Паргов посочи: „България трябва да даде пример как се отстояват европейските и националните ценности. Да потърси отговорност от ислямския фанатик Мехмет Али Агджа, който несправедливо обвини България. Искам да призова главния прокурор Сотир Цацаров да започне дело срещу Агджа, за да се изчисти името на България. За да получим справедливо възмездие. За да запазим честта и достойнството си!“, подчерта социалистът.
Делото бе политическо, целеше да дискредитира СССР, подчерта Красимир Каракачанов
Делото срещу Сергей Антонов бе политическо и целеше дискредитирането на СССР. Атентатът срещу папата-поляк през 1981 г., срещу символа на полската нация и на католическа Полша в онези геополитически обстоятелства бе изключително важно за авторите на пъкления замисъл, подчерта Каракачанов.
Той направи връзка между тогавашните събития и днешната геополитическа ситуация. „И днес „Сивите вълци” са част от политиката на турското ръководство в прокарването на опасните идеи на неоосманизма”, подчерта Каракачанов.