Корнелия Нинова: Ще докажем с действия, че сме алтернативата за България
- Публикувана в Понеделник, 16 Октомври 2017
За управляващите корупцията не е престъпление. Тя е нарушение и глоба
В ГЕРБ се спират нито пред закони, нито пред Конституцията
Няма да позволим Бюджет 2018 да бъде приет скришом от хората
КАРЕ:
НС на БСП реши да се проведе заседание на Конгреса на партията на 28 октомври
Националният съвет на БСП взе решение да бъде проведено заседание на 49-ти Конгрес на партията на 28.10.2017 г., от 10:00 часа в зала 1 на НДК. Дневният ред на заседанието е: БСП — алтернатива за България, Председателството на Съвета на ЕС — възможност за страната ни и Бюджет 2018 — икономика, доходи, справедливост.
ДНЕВЕН РЕД:
1. БСП — алтернатива за България.
Докладва: КОРНЕЛИЯ НИНОВА
2. Председателството на Съвета на ЕС — възможност за България.
Докадва.: СЕРГЕЙ СТАНИШЕВ
3. Бюджет 2018 — икономика, доходи, справедливост.
Докладва: ДРАГОМИР СТОЙНЕВ
Слово на председателката на БСП пред заседанието на Националния съвет на партията
Провеждаме днешното заседание на прага на три големи събития, важни за България и за всеки български гражданин – дискусията по антикорупционното законодателство, приемане на бюджета за 2018 г. и на прага на председателството на България на Съвета на ЕС. Нека поговорим за нашата алтернатива по тези теми.
Антикорупция.
Във всичките години на прехода, при всичките усилия на политически сили от всички цветове, резултатът днес е — първа страна по корупция в ЕС. И 97% от българските граждани смятат, че корупцията е проблем номер 1 на държавата.
Изводът.
Всички тези усилия, дори и да са били добросъвестни, не са довели до резултата, който се очаква.
Защо? Тази дискусия върви в момента на фона на много скандали, шуробаджанащина, война с президентската институция, цензура, заплахи, не само за свободата на словото, а и към хората с различно мнение. Кое е общото, което стои над тези неща в последните седмици. Общото е, изговорено от Антон Тодоров, и то е: „Бойко, Росен, Цецо, Лиляна, Цветелина – четири години те управляват България и я повлякоха към дъното. Говореха за морала, а самите тънеха в пороци и корупция. Работеха и живееха като шайка, персони, обединени от престъпна цел.“ Когато са управлявали 4 години, а 10 години? Защо казвам, че това е общото. Във всички действия, които виждаме напоследък, шайката се брани, шайката иска да запази натрупаното през годините и да не допусне един истински антикорупционен орган да ги накаже за това. Кои са аргументите, за да видите, че тези хора не искат да се борят с корупцията. За тях корупцията не е престъпление. Изхождат от това, че корупцията не е престъпление, че тя е административно нарушение, че тя се наказва с глоба. За тях причината през годините да не се преборим с корупцията е: Причинта е една, че през всичките тези години, политическата класа не е записала в законите определиние що е то корупция? За нас причините са, че политическата класа през всичките тези години не иска да се бори с корупцията, защото е част от корупцията, и че е време политическата класа да осъзнае това, защото иначе народът, осъзнавайки го, ще накаже всички и ще роди нещо, което е опасно за институциите, държавността, за принципите на демокрацията. Как още шайката брани това – с думите: „Ако дадем един, кой е следващият?“ Те имат пълното съзнание, че са шайка и ако един тръгне, отиват и следващите. Когато някой произнесе тези думи на глас, следва цензура, заплахи, обиди, журналистите– ще бъдат освободени от столовете си. Опозицията са хлебарки, които ще бъдат стъпкани. Ако хората се обадят– ще минем през вас.
Другият стил на тази шайка е целта да запази статуквото и кражбите си. Това не е употреба на власт, те вече стигат до извращения с власт. И ето как. Какво е, ако не е извращение с власт да кажеш на възрастен човек, че ако гласуваш за друг, ще ти спрат топлия обяд от социалната кухня. Какво, ако не е извращение с власт, да кажеш на млад човек, който е отишъл да кандидатства за общинска работа– ще ти дадем да попълниш молба, ако първо станеш член на ГЕРБ. Какво, ако не извращение с власт е да привикваш секционните комисии в община Вълчи дол и да им искаш отчет откъде БСП има допълнителни 600 гласа на последните избори – поименно, по къщи и по семесйтва. Това е извращение с власт. И всичко, подчинено на желанието им да няма борба с корупцията. Навсякъде цялата държавна и общинска система е обхваната от роднински връзки и се опитват всичко това да го сведат до битово ниво. Какво от това, че роднините им заемали постове. Ами и те били хора, за да работят. И техният антикорупционен орган трябва да спре дотук. Ако имаш роднина във властта, ако има конфликт на интереси, евентуално да бъде наказан с глоба.
Но не искат следващата крачка – тези роднини да бъдат разследвани, дали са получили обществена поръчка, благодарение на постовете си във властта. Дали са санирали блокове на 30% или повече увеличение, дали са прибрали част от тези пари и къде са отишли тези пари. За това не се говори. Затова няма да има антикорупционен орган.
За тези хора корупцията не е престъпление. Тя е нарушение и глоба. И всички средства, и всички сили са хвърлени в бранене на статуквото и създаване на пречки– борбата с корупцията да стигне до край и политиците на най-високо равнище да си получат отговорността за това.
Не се спират нито пред закони, нито пред Конституцията. Ето защо, ние сме призвани да бъдем алтернатива на този модел. Това не е само алтернтива дали единия ще осигури 1% от БВП за отбрана, а другия 2%. Вече не става въпрос за тази алтернатива. Става въпрос за голямата алтернатива, за модела на управление, за държава, държавност, институции, взаимно уважениие, контрол и работа на тези институции. Става въпрос за това имаме ли в момента една партия – една държава и употребата на всички сили това да се запази. Не само че трябва да изградим тази алтернатива и да я докажем, но трябва да покажем конкретни действия. Ето защо ви информираме, че ПГ на „БСП за България“, освен че внася Закон за публичните предприятия, в който се забраняват роднинските назначения и грижата за държавната и общинска собственост, ние внасяме жалба в Конституциониия съд по повод оставката на Делян Добрев. Редица конституционалисти твърдят, че оставка не се гласува, констатира се само дали е дадена доброволно, но те нагазиха и Конституция и закони, и оставиха Делян Добрев в парламента, именно за да запазят шайката, за да не тръгне, че следват и други. Нека Конституционният съд да се произнесе. Ние питаме: Има ли теоретична опастност, оставането на Делян Добрев в парламента, в нарушение на Конституцията, да доведе до много тежки последици, защото той и в момента гласува законите на страната. Ако КС се произнесе, че мястото му не е там– какви са последиците за парламентаризма, за държавата, за хората, които тези закони засягат. И това не е битов въпрос. Това е въпрос на държавност и този въпрос отива на БСП.
В желанието си да уязвят нас, защото казваме истината, хвърлиха обвинения към община Брегово за чистачки и шофьори на катафалки. Нека да знаем, че 4 души, членове на едно семейство, сложени на тлъсти държавни трапези, получават месечно повече, отколкото е фонд „Работна заплата“ на 85 човека в община Брегово. За какво сравнение може да става дума – не само във финансово изражение, а в морално такова. Защо не взимат мерки? Защо тяхната Изпълнителна комисия, която Борисов призова, не взима мерки? Защото заразата тръгва от върха. Защото в кабинета на Бойко Борисов има такива. Защото най-високият пост в държавата, председател на парламента, има такива. Защото рибата се вмирисва от главата. Защото това е система, която се командва от горе надолу и няма как тази система да се противопостави сама на себе си. В този момент на скандали, заплахи и оставки, тихомълком, някак си скришом, ще се приеме бюджетът за 2018 г. Няма обществена дискусия за бюджета. В момента развързват кесията, за да потушат скандалите. Ние нямаме нищо против увеличението на доходите, но стои големият въпрос – с това плащане на парче на този или онзи сектор, който е излязъл на протест, решава ли се въпросът за неравенството в България? Първа страна сме по неравенство в ЕС. Този въпрос иска сериозен отговор и дискусия, иска поставяне на темата за несправедливата данъчна система, иска нашето решение – ще се борим ли в Бюджет 2018 за необлагаем минимум, защото е справедливо. Иска нашата дискусия – увеличението на парите за здравеопазване доведе ли до достъп до здравеопазване? Защо фалират общински и областни болници? Защото до тях никнат частни и редица други въпроси, достатъчно сериозни, на които ние трябва да дадем отговор. Те няма да го дадат. Те ще го скрият в кабинетите си и в две нощни заседания, които ще минат тихомълком и без отговор на големите въпроси, които се решават през един бюджет. Бюджетът не е счетоводство – взел-дал. Бюджетът е политика и то най-висшата форма на израз на политика. Ето защо, ние предлагаме този алтернативен бюджет да бъде обсъден на Конгреса и внесен от парламентарната група между първо и второ четене на закона.
Третата тема е подготовката за председателството. Тази подготовка започна със скандалите за кражба на плочки пред НДК и ще завърши с дискусия за цените на хотелите, в които ще отседнат гостите, цените на подаръците, които ще получат. Но къде са политиките, къде е лидерството на България в този диалог, къде е националният интерес на България, защитен по време на председателството. Попитайте, когато се върнете по места, един човек, срещнат на улицата – знае ли кои са приоритетите на България за председателство, знае ли как „кохезия, конкурентоспособност и консенсус“ ще се отразят на националния интерес на страната, как ще се отразят на неговия живот и вижте дали ще получите отговор. Ние сме длъжни за председателството да изведем политики. Нека те си стоят на плочките пред НДК, но БСП трябва да изведе политики и най-отгоре да сложи основния принцип на ЕС - социална Европа. Ето затова ни е необходима и тази дискусия на Конгреса. Ние имаме работна група на НС, която е подготвила този доклад, ще го одобрим и парламентарната група ще го внесе в парламента. Смятаме, че тези три важни събития са достатъчно сериозни, за да свикаме нашия Конгрес и го обсъдим.
Защо сега се чуха въпроси и - защо Конгрес, защо не Националният съвет. Сега, защото времето чука на вратата. Следващият месец ще се приеме бюджетът и ще се води дискусията по антикорупционното законодателство и ще се гласува. Сега, защото от първи януари започва председателството. Политики няма и ние сме призвани да дадем и тази алтернатива. И защо Конгрес– защото от вас знам и съм чувала много упреци напоследък, че сме се затворили в дискусията и решенията си в себе си, че ИБ налага на Националния съвет темите и въпросите, че не сме парламентарна партия и ПГ изпълнява политически решения. Същото от вас съм чувала, че не сме ангажирали партийните структури с тези въпроси, че не е обсъждано в партията. Какъв по-добър отговор на тези аргументи, освен най-високият форум на партията – Конгрес. Нека да разширим, нека да не сме ние – Изпълнителното бюро, и ние – Националният съвет, единствените хора, които решаваме тези изключително важни теми на България. Нека да ангажираме цялата партия. Конгресът представлява структурите в цялата страна. Да се чуе мнението и на тези хора. Може ние тук да не сме прави, може партията да ни каже нещо друго. Не разбирам аргументите – това не са теми за Конгрес. Няма нищо по-важно от корупцията и борбата с корупцията, която преди година и половина определихме като паралелна държава, крадяща 10 млрд. лв., а на последния КСНС, по информация на службите – 15 млрд. лв. Няма нищо по-важно тези пари да влязат в държавния бюджет и БСП да предложи какви политики да се правят с тези пари. В момента няма и по-важно от това България да бъде достоен председател на Съвета на ЕС и освен лидер на мнения, да защити и своя национален интерес в бъдещия ни европейски дом. Ето защо предлагаме тези три теми да бъдат предмет на Конгреса, част от дневния ред. Предлагаме неговото свикване да бъде на 28.10, в един ден, с дневен ред: БСП алтернатива за България, председателството на Съвета на ЕС – възможност за България и издигането на номинацията на Сергей Станишев за президент на ПЕС, Бюджет 2018 – икономика, доходи и справедливост.
КАРЕ:
Социалистите не желаят коалиция с ГЕРБ, категорична е лидерката на партията
Интересен пленум беше, много жив, различни мнения, умни хора, събрани на едно място. Така определи в интервю за БНР лидерът на БСП Корнелия Нинова проведения в събота пленум на Националния съвет на партията. Нинова допълни, че е имало две различни мнения по отношение на сътрудничеството с ГЕРБ. Имало предложения Деница Златева да е министър в кабинета на Борисов, като и Нинова да стане председател на парламента с мнозинство на парламента от ГЕРБ. „Това се отхвърли. Но тази група продължава да настоява на сътрудничество с ГЕРБ.Това е големият въпрос– ние събираме ли се с ГЕРБ?“ За разлика от привържениците на колаборация с партията на Бойко Борисов, групата от ръководството на БСП, към която се самоидентифицира и Нинова, е на мнението, че „това би било вредно не само за БСП, не само за този един милион души, които са ни припознали като алтернатива, това би било вредно и за държавата“. Във връзка с настроенията сред народа, Нинова констатира: „За кого не е тайна, че народът говори, че всички политици сме едни и същи? И казват всички вие там сте едни и същи, събирате се, договаряте се, уреждате си въпроса и не мислите за нас. Т.е. вие всички сте маскари.“ На констатация, че нараства броят на хората, които са вътрешна опозиция на Корнелия Нинова в БСП, тя отговори: „Моля ви да не идентифицирате тази група в Националния съвет с партийците и с БСП. Убедена съм, че партията не иска колаборация с ГЕРБ.“ След това беше засегната една от най-болните теми в обществото – за корупцията. „Получих упрек за едно изречение, произнесено от мен. А то е: „Политическата класа на прехода не иска да се бори с корупцията. Защото тя е корупцията. Тя ражда корупцията и няма как да тръгне срещу себе си. Получих следния отговор: „Това не е вярно. Корупцията е явление само в десните партии. И няма лява корупция.“ Това е едната позиция. И другата, която застъпваме другата част от пленума, в Националния съвет, е, че корупцията е явление във всички партии. И че ние трябва да го борим където и да е – и сред нас, и сред десни, и сред неутрални, либерали и всякакви. Това е проблем който съществува не само в България, и по света е така.“ Лидерът на БСП каза, че що се отнася до депутата Георги Стоилов, заведения и фирми на чийто брат в Русе бяха обискирани, тя го е извикала. На разговора той казал, че става дума за набеждаване. Нинова допълни, че във вторник на Изпълнително бюро ще се говори с депутата и ще бъде взето решение.
КАРЕ:
БСП с визия за бъдещето на Европа
“На прага сме на българското председателство на Съвета на ЕС. Председателството се провежда в момент на големи предизвикателства пред ЕС. Предстои излизането на Великобритания от Евросъюза, предстои решаването на много сериозни въпроси по отношение на сигурността, миграцията, социална Европа. Имам няколко предложения за бъдещето на Европа. Трябва да положим всички усилия да я съхраним единна и силна, с възможности да развива своята същност като социална Европа на базата на ценностите, на които е изграден и функционира ЕС.” Това заяви председателят на БСП Корнелия Нинова по време на конференция „Националните приоритети в контекста на българското председателство на ЕС“. Тя подчерта, че БСП ще излезе със свои предложения за приоритети по време на председателството. „Ние ще поставим нашите приоритети, като кохезионната политика, социлната Европа, младежката политика“, посочи лидерът на левицата.
По време на конференцията мнения и позиции изразиха д-р Хелене Кортлендер, директор на бюро София на Фондация „Фридрих Еберт“, Георги Пирински, фондация „Солидарно общество“ и евродепутат от БСП/ПЕС, Деница Златева, зам.-председател на НС на БСП, Катарина Неведалова, вицепрезидент на ПЕС, Кристиян Вигенин, народен представител от „БСП за България“ и председател на Комисията по европейски въпроси, Крум Зарков, зам.-председател на ПГ на „БСП за България“, посланици.