БСП: ГЕРБ не желае реална борба с корупцията
- Четвъртък, 19 Октомври 2017
Само президентът и левицата подкрепиха ефективен, разследващ и безпристрастен орган за борба с корупцията, припомни Корнелия Нинова
„ГЕРБ, с техните предложения за антикорупционно законодателство, се опитват да обяснят на хората, че така както е било досега, така ще бъде и занапред. Какво пречеше досега те да се борят с корупцията, при положение, че управляват толкова години. Нима в обществото има усещане за справедливост и се наказва злоупотребата с власт на висшите представители на властта?” Това заяви вчера зам.- председателят на ПГ на „БСП за България” Жельо Бойчев по БТВ. Той допълни, че именно заради това БСП предлага нещо различно. „Управляващите се опитват да отчетат дейност пред Европейската комисия, предвид доклада и механизма за сътрудничество, който препоръчва такъв тип законодателство и такъв орган, който да се бори с корупцията. БСП обаче не иска да отчита дейност, а иска реални резултати. А такива без разследване, няма как да има. A органът трябва да има независимост от хората, които го назначават, защото той ще трябва да разследва самите тях”, подчерта Жельо Бойчев.
Припомняме, че лидерката на БСП Корнелия Нинова коментира резултатите от провелия се във вторник КСНС по темата за борба с корупцията: „Президентът предложи в общата декларация текст, който казва, че се създава единен, независим, нов орган, който да се занимава с разследване на корупционни престъпления. Този текст беше подложен на гласуване и събра два гласа– неговия и моя, срещу дванадесет против. Т.е. единен нов орган, който да се занимава с разследване, а не с проверка на декларации и глоби, очевидно няма да има. Президентът предложи текст, в който се казва, че при конструирането на един такъв орган, ще има взаимен баланс между институциите, т.е и президентската институция, и парламентът ще имат отношение към избирането и назначаването на хората в такъв орган. Този текст беше подложен на гласуване и събра само два гласа– неговия и моя, срещу дванадесет против. Двата въпроса, които бяха спорни и по които има различни законопроекти, днес разбрахме как ще бъдат решени. Оттук нататък, отговорността е на мнозинството. Те ще си приемат в парламента един нов орган, който ще се занимава с проверка на декларации и с налагане на глоби. Нов единен орган с разследващи функции, в който президентската институция да има отношение, очевидно няма да има. Ние ще продължим да защитаваме нашия законопроект в парламента, но от това, което съдя по заседанието на КСНС, те вече са решили какво ще направи мнозинството в парламента. Да си носят отговорността, че имитират борба с корупцията и че това няма да доведе до никакъв резултат. Оставам на позизцията си, че политическата класа няма истинско желание да се бори с корупцията, защото е част от нея. Приканих лидерите за нещо конкретно. Когато специализираната прокуратура приключи разследването по КТБ, прокурорът обяви, че са стигнали до извод, че има политици, които са получавали нерегламентирано пари от там. В тази връзка попитах колегите дали са готови да се присъединят в едно общо писмо, в което всички лидери да се подпишем до съда с молба за огласяване на политиците по случая КТБ, които прокуратурата посочи. Последва мълчание. На този КСНС паднаха маските и се видя, кой за какво се бори.
Опозицията ще сезира прокуратурата за действия на заместник-министър
„Не може да се говори за борба с корупцията, когато в управлението има хора, причинявайки с действията си корупционни практики. Как българският министър-председател се бори с корупцията?“, попита зам.-председателят на ПГ на „БСП за България“ Георги Свиленски пред журналисти в парламента. Той обясни, че през месец май тази година, по време на сформирането на правителството, за зам.-министър на транспорта се предлага Ангел Попов. Свиленски припомни, че тогава е имало доста голяма съпротива от целия транспортен бранш. „Националното сдружение на българските превозвачи сезират министър-председателя, че Ангел Попов, в качеството му на председател на браншова организация, в периода 2012–2014 година, си е позволявал да събира пари от своите колеги-превозвачи, с цел уреждане на СЕМТ разрешителни за превоз на товари“, уточни Свиленски. Той допълни, че цялата ситуация за това как ги е събирал, от чие име и как ги е предавал, е описано в сигнал, предаден на министър-председателя. „Шест месеца след този сигнал, този човек продължава да бъде зам.-министър на транспорта. По-интересното е, че освен писмото, което е заведено в МС, има и декларация от човек, който е дал пари на Ангел Попов. Той е застанал с трите си имена и лични данни“, каза още народният представител. Свиленски попита дали министър-председателят е сезирал прокуратурата. „Ако не го е направил за 5 месеца, още утре, на базата на тези сигнали, ние сме длъжни да го направим. Иначе ще прикрием престъпление“, категоричен е Георги Свиленски.
Социалистите връщат дарение, направено от разследван бизнесмен
„Между Георги Стоилов и брат му няма нито една обща фирма и преводи на пари, с които да бъдат обвързани. Той няма връзка с действия, за които се разследва брат му и опитът да му се прехвърля вина е доста нескопосано. Дали премиерът ни нямаше на времето връзки и общи фирми с борчески кръгове?“, попита народният представител от „БСП за България“ Таско Ерменков. Той подчерта, че братът на Стоилов не е назначаван на общински или държавни длъжности, не е участвал в обществени поръчки и не е имал участие в разпределяне на публичен ресурс. „Няма как неговите действия да бъдат пришити към Георги Стоилов. Живеем в правова държава и онези времена, когато син отговаряше за баща си и брат за брата, не са актуални. Всеки отговаря за собствените си действия“, категоричен е Ермеков и обясни, че делото е било през 2015 година и е прекратено. Според него се изважда в много удобен момент – за да се отвлече вниманието, когато хората започват да разбират по какъв начин ги управляват.
„Ако се докаже вината на този човек, ние, за разлика от ГЕРБ, няма да кажем: „той е най-добрият и най-невинният“, а ще се съгласим със съдебното решение. Когато кажат на ГЕРБ, че имат роднински назначения на високи постове, те отговарят: „да и ще продължаваме да ги назначаваме, защото са най-добрите“, коментира депутатът от левицата. Той заяви, че ПГ на „БСП за България“ и ръководството на партията са взели решение дарението от 450 лв., направено от брата на Георги Стоилов, да бъде върнато.