В парламента: БСП виждат нужда от промяна в Закона за радиото и телевизията, ГЕРБ е против
- Четвъртък, 03 Октомври 2019
Емил Кошлуков: Случилото се в „Референдум“ е резил
Сега действащият Закон за радиото и телевизията не предвижда забрана за участие на политици от парламентарни партии при деструктивно поведение, коментира пред „Хоризонт“ депутатът от БСП и член на комисията по културата и медиите в Народното събрание Александър Симов. Според него след участието на лидер на партия и кандидат за кмет на София в предаването „Референдум“ има ситуация на прецедент, заради който трябва са се търсят законодателни промени. При сега действащия закон, ако една медия откаже на политическа партия предвидената по закон изява, тя наистина може да подлежи на съдебни удари и влизаме в много странна ситуация. Една обществена медия е длъжна да прекрати подобно срамно поведение и същевременно ще се окаже юридически отговорна за това. Законът може би трябва да се промени и да се даде правото на обществените медии при такова деструктивно поведение да отказват участие, тъй като проблемът не е в тях, те са готови да дадат трибуната си, те са готови да дадат за политически идеи и дискусии, а не за маймунджилъци и политически къчове, коментира Симов. Според колегата му от медийната комисия Тома Биков обаче няма нужда от законодателни промени във връзка със случилото се в предаването „Референдум“. Не мисля, че това, което се случи в предаването „Референдум“, е нещо, което се случва често. Дори аз лично не помня много такива случаи — два — три пъти за последните 30 години подобен тип инциденти. Така че да правим цялостно законодателство, заради това, че веднъж нещо се е случило, за мен това би създало повече проблеми, отколкото да реши. В крайна сметка ние сме в предизборна кампания, нормално е в кампаниите, не само в България, навсякъде има такъв тип по-нестандартни играчи, които предприемат крайни действия, за да мобилизират определен тип избиратели, каза депутатът от ГЕРБ.
Генералният директор на БНТ Емил Кошлуков определи случилото се преди ден в предаването „Референдум“ като „резил“ и обеща да компенсира ощетените участници в предизборната дискусия с каквото е възможно. „БНТ няма да търпи подобно отношение и поведение в ефира“, подчерта Кошлуков. В началото на предаването лидер на партия и кандидат за кмет на столицата нападна представител на друга формация с обвинения, че участва в управлението от името на една от опозиционните политически сили. Двамата размениха обидни реплики и това попречи на нормалното протичане на дебатите и предаването като дори се наложи то да бъде прекъснато за няколко минути, а в студиото влязоха и служители на реда. В своя декларация ръководството на БНТ заклеймява грубото незачитане на подписаното между ЦИК, БНТ и политическите партии споразумение от страна на лидер на политическа сила и определя поведението му за възмутително. Ръководството на БНТ декларира, че застава зад водещата на „Референдум“ Добрина Чешмеджиева и зад нейните действия по време на предаването. Недопустимо е използването на ефира на обществената телевизия и употребата на език на омразата, на думи, които очернят политически опоненти, се казва още в декларацията на Българската национална телевизия. БНТ ще предложи на ЦИК и СЕМ да изключат от споразумението партията на въпросния политик и тя да няма безплатни и платени участия в БНТ.
СЕМ ще излезе със специална позиция по казуса със скандала в предаването „Референдум“ на БНТ. Председателят на СЕМ София Владимирова обяви, че медийният регулатор ще изпрати на Централната избирателна комисия запис от предаването за преценка по компетентност. И София Владимирова, и останалите членове на СЕМ декларираха подкрепа за позицията на генералния директор на БНТ Емил Кошлуков по казуса и смятат, че екипът на предаването е реагирал професионално. Те определиха като „недопустимо“ случилото се снощи в ефира на предаването.