Проф. Румен Гечев: Алтернативният бюджет на БСП е бюджет на инвестициите, развитието и перспективата
- Публикувана в Сряда, 27 Ноември 2019
България, не само в ЕС, но и в глобален мащаб, е една от най-бързо топящите се нации. Ние предлагаме един конкретен инструмент за дправяне с проблема, отбеляза социалистът и икономически експерт
Предлагаме алтернатива на Бюджет 2020, в която основният мотор са инвестициите, чрез които в средносрочна перспектива да догоним страните, които са преди нас по обществено-икономическо развитие. Това каза за предаването „Софийска трибуна“ по Радио „Фокус“ проф. Румен Гечев, народен представител от ПГ на „БСП за България“.
„Алтернативният бюджет на БСП е бюджет на развитието, защото следвайки практиките на европейските страни, ние залагаме на ролята на бюджета не само като средство за гарантиране на работата на основните държавни, общински и областни институции, но най-вече като инструмент, който се използва за стимулиране на икономическото развитие, основно с пазарни средства. И тъй като стимулирането на икономическото развитие означава инвестиции, в нашия алтернативен бюджет сме заложили 800 млн. лв. за тази цел.
300 млн. лв. от тях са за най-изостаналия в ЕС район, а именно Северозападния регион на България.
Останалите 500 млн. лв. сме предвидили за стимулиране на икономическото развитие на други изостанали райони на страната. По този начин ние решаваме няколко въпроса. Не само, че стимулираме публично-частното партньорство и спомагаме икономиката да постигне по-висок растеж, но спомагаме и за намаляването на икономическите различия между отделните региони на България и за решаването на най-страшния въпрос – демографската криза. България, не само в ЕС, но и в глобален мащаб, е една от най-бързо топящите се нации. Ние предлагаме един конкретен инструмент, който е проверен във времето и в други страни и който дава резултати. За разлика от европейските практики, съобразени с конкретните условия на България, които ние предлагаме, управляващите, партия ГЕРБ и техните сателити, предлагат обратен подход. Техният подход е изумителен.
ГЕРБ все повече намаляват ролята на държавата за стимулиране на икономическото развитие
, изразяващо се в намаление на бюджетните разходи като дял в БВП. На всичко отгоре са заложили понижение на икономическия растеж. От около 4% е заложено догодина и следващите 3 години в прогнозната рамка да спадне на почти 3% годишен растеж. Това ни дава основание да наречем техния бюджет „Бюджет на застоя“. При такъв растеж, заложен от ГЕРБ, този растеж е под растежа на други страни, които са преди нас в ЕС, да не говорим за най-развитите. Но Румъния, Словакия, Полша и Унгария залагат по-висок растеж, т.е. правителството обрича страната ни да остане на последното място“, обясни той.
По думите му както бюджетът на страната, така и средствата от Европа трябва да работят за благото на българина. „Под „българина“ обаче управляващите разбират техните близки, роднини и приятели. Милиони левове са изхарчени за строителството на къщички с пари от Европа. Вместо да спомагат да развитието на малкия и средния бизнес в туризма, средствата основно са ползвани за обогатяване на семействата на властимащите“, уточни проф. Румен Гечев, като добави, че строенето на магистрали се осъществява по аналогичен начин.
Извън темата за корупцията, в бюджета на управляващите
няма никаква идея за обществено-икономическото развитие на страната, каза още народният представител от ПГ на „БСП за България“. „В него са си поставили за цел да изравняват бюджетните приходи и разходи. Но не това е най-важното. Най-важното е бюджетът да решава проблеми с функционирането на държавните институции, за изпълнява елемент на т.нар. фискална политика, т.е. да стимулира икономическото развитие, конкурентоспособността
да създава нови работни места
и най-вече в него да има определена визия за развитие на икономиката на отделните отрасли, подотрасли и сектори“, отбеляза проф. Гечев.
Той коментира още и преизчислението на пенсиите, като поясни, че това ще доведе до увеличението им. „По-високите пенсии ще бъдат възможни не само при по-ефективно разпределение на бюджета, но и при по-висок бюджет в резултат на по-динамична икономика. С други думи, пенсиите трябва да бъдат произведени“, отбеляза проф. Гечев.
БСП предлага да се увеличи осигурителният доход от близо 3000 на 3900 лв. още от следващата година, уточни депутатът. „По-високият таван на осигурителния доход означава две неща. Първо, че по-бързо ще се събират средствата в пенсионните фондове, и второ, че ще расте летвата не само за минималните и средните, но и на най-високите пенсии“, разясни той.
По думите му
здравеопазването е най-критичният сектор в обществения живот на България
, то се намира в много тежко състояние. „Това е поради сбърканата здравна система, където болниците са търговски дружества. Затова първата задача е категорично не на болниците-търговски дружества. Въпросът за приходите и разходите на болниците трябва да бъде подчинен здравето на хората. Няма смисъл да се наливат повече пари в здравеопазването, каквото е предложението на управляващите, защото да даваш повече пари на една нереформирана система всъщност означава качеството на услугите непрекъснато да се влошава, на което сме и свидетели“, обясни проф. Румен Гечев.
Той каза още, че БСП прави всичко възможно, за да покаже на българския избирател, че има по-добра формула за решаването на наболелите и тежки проблеми не само в българската икономика, но и в здравеопазването и образованието. „Този алтернативен бюджет, който БСП предложи е проверен от историята и практиката на развитите страни в ЕС. Това, което предлагаме е възможно и може да реши проблемите на страната ни“, обобщи народният представител от ПГ на „БСП за България“.