Затварят държавата и бизнеса, социалните мерки отново ощетяват хората
- Публикувана в Четвъртък, 26 Ноември 2020
Властта обещава положението да бъде облекчено по Коледа, и че няма да има КПП-та…Засега!?
Затварят се училища, детски градини и университети, ресторанти, молове.
Отворени остават църкви, джамии и други религиозни храмове, паркове и градини. Не се налага вечерен час, няма да има затваряне на градовете.
Противоепедемичните мерки ще започнат в петък 27 ноември и ще продължат до 21 декември.
Това каза здравният министър Костадин Ангелов на извънреден брифинг вчера след правителственото заседание.
“Взехме решение на правителственото заседание за удължаване на противоепидемичните мерки и обстановка с 2 месеца до 31 януари“, поде здравният министър и добави:
В тази връзка въвеждаме следните мерки, считано от петък до 21 декември 2020 година:
• Преустановяват се присъствените учебни занятия във всички образователни институции - както за учениците, така и за всички извънкласни дейности, всички групови занятия в групови центрове, всички ВУЗ-ве, детски градини и ясли.
• “Преустановява се провеждането на всички групови мероприятия с изключение на някои театри, където се спазва дистанция, има 30% заетост на залите и достатъчно дистанция.
• Преустановяват се всички колективни или индивидуални спортни мероприятия за лица до 18-годишна възраст и всички частни мероприятия за повече от 15 души.
• Преустановяват се посещенията във фитнесите, заведенията за хранене и развлечение. Допускат се само доставки или вземане на храна за дома и офиса.
• Преустановяват се посещенията в игралните зали и казина, както и в търговските центрове с изключение на оптиките, хранителните стоки, аптеките, офисите на телекомуникационните оператори, аптеките и зоомагазините в тях.
• Магазините в кварталите продължават да работят, но се преустановяват екскурзиите.
По думите му парковете и градините остават отворени и не се налага вечерен час в нито една сфера. Предлагат по-строги мерки, с обещание за разхлабването им по Коледа. Нямало да има КПП-та и затваряне на хората по домовете им, обещават засега управляващите.
Валери Симеонов призна: Няма икономическа помощ
Не виждаме съпътстващи икономически мерки — мярката 60/40 може да отпадне и да бъде редуцирана във варианта 80 % от оборота за месеца. Това каза лидерът на НФСБ Валери Симеонов по време на брифинг в Народното събрание, предаде репортер на Агенция “Фокус“.
“Считаме, че би трябвало да се въведе финансова компенсация на всички обекти и фирми, които са ощетени. Това са на първо място туристически и ресторантьорски бизнес, моловете.
Според него трябва да отпадне мярката 60 на 40, ако се въведе 80 % компенсация от оборота. “Тогава мярката 60 на 40 може да отпадне и да бъде редуцирана във варианта 80 % от оборота за месеца“, каза още Симеонов.
Припомняме, че лидерът на НФСБ и коалиционен партньор на ГЕРБ бе най-горещият привърженик на радикални мерки за ограничаване.
Властта се подигра с бизнеса, майките, гледащи децата си в къщи и с работещите
През следващите три седмици ще продължим с всички мерки за подкрепа, ще се постараем да помагаме на всички, които имат нужда от помощ и никой да не бъде оставен сам, заяви социалният министър Деница Сачева на брифинг в Министерския съвет. Тя посочи, че родителите ще имат нужда от подкрепа, защото училищата и детските градини ще отворят след Нова година, заради коледните ваканции. Продължават мерките 60/40, 80/20, патронажната грижа за карантинираните. За родителите, които ще трябва да гледат децата си в този период има нова помощ с променени критерии за достъп, припомни министърът. Семейства с деца до 14 години, които се обучават дистанционно в училище или детско заведение, ще могат да получат целева помощ от държавата заради въведените ограничителни мерки срещу COVID-19. Доходната граница вече е равна до 150 на сто от минималната работна заплата на член от семейството или 915 лева. Друго облекчение е, че определянето на средномесечния доход на член от семейството ще се изчислява въз основа на реализирания доход в месеца, за който са въведени ограниченията срещу COVID-19. Специално за родителите, които ще трябва да гледат децата си, ако са в неплатен отпуск, могат да ползват 610 лв. минималната работна заплата, припомни Сачева.
Това, което продъжава, разбира се, са мерките 60/40, 80/20, патронажната грижа за карантинираните, заяви министърът. Има и нова помощ за затворените бизнеси, приета на Министерски съвет, обяви вицепремиерът: “Работещите, осигурени на 8 часов работен ден, ще могат да разчитат на 24 лв. на ден. Още в петък, когато излезе постановлението в Държавен вестник, ще бъдат публикувани на страницата на Агенцията по заетостта всички условия и документи.
На практика за тази помощ ще може да се кандидатства още от понеделник. Помощта ще се изплаща директно на служителите, по предоставен от работодателите списък на работниците“, каза Сачева.
С мярката правителството смята да подпомогне 50 000 души с отделени за това 50 милиона лв.
“В готовност са и колегите от Агенцията по заетостта със схемата за детегледачки и тя продължава, така че родителите в заетост (както се казва програмата) могат да кандидатстват за детегледачка, която да използват следващия месец.“, каза още Сачева.
Тъй като вероятно при училищата и детските градини затварянето ще продължи малко повече, призна социалният министър, тъй като ще има и коледна ваканция при тях. Те вероятно ще отворят след Нова година.
Продължава и плащането на 1000 лв. на всички медицински професионалисти Тя е по ОП “Развитие на човешките ресурси“ и до момента са изплатени 59 081 възнаграждания. Обхванати са почти 18 000 лекари и медицински специалисти. Ще продължи и подкрепата за общопрактикуващите специалисти, каза тя.
Прогнозите на правителството са общо възнагражденията за медици да достигнат до 80 000 броя в 170 лечебни заведения.
Колко ще струва на държавата локдауна? “Бързам да кажа, че мерките, които приехме днес, засягат общо 356 000 души.“, уточни още министър Сачева. Обезпечаването на всички мерки ще ни струва между 350 и 400 милиона лв.
Борисов пак се отметна
“Доказаният ефект срещу COVID-19 е само един — намаляване на социалните контакти или карантина. За да облекчим болниците, които са на предела на възможностите, въвеждаме мерки за 3 седмици. Това заяви министър-председателят Бойко Борисов по време на редовното правителствено заседание, на което кабинетът гласува удължаване на извънредната епидемична обстановка от 1 декември до 31 януари 2020 г., съобщи пресслужбата на правителството. Премиерът Борисов е припомнил, че до настоящия момент страната ни е била с най-либералния режим за ограничаване на разпространението на коронавируса с цел запазване и на икономическите дейности. Борисов е подчертал, че за справяне с болестта България участва наравно с останалите държави членки в обща доставка на ваксини за ЕС. Министър-председателят е отбелязал, че не трябва да се прави противопоставяне между здравеопазването и икономиката. “Защото няма процъфтяваща икономика с болни или заразени с COVID-19 хора. Но няма и здравна система, която да може да функционира без силна икономика. Затова е необходим баланс, който ще ни преведе и през втората вълна на пандемията“, категоричен е бил премиерът Борисов, цитиран от БТА, въпреки че само допреди два дни твърдеше точно обратното – че няма да позволи да се въведат мерки, които да унищожат икономиката (същото той направи и през м. март преди въвеждането на извънредното положение, когато обеща да не бъде „счупена” икономиката, но дни по-късно бяха въведени строги мерки, довели до фалит на хиляди фирми, безработица и орязване на доходите на огромно мнозинство от българите, а като отговор властта даде предимно възможност за кредити – бел. ред.).