От чие име и в чия полза иска да управлява БСП?
- Публикувана в Петък, 21 Януари 2022
Днес е време за лидерство и промяна
Ще започна с думите, които казах пред 50-ия конгрес преди две години: Основополагащият въпрос за всяка партия е: От чие име и в чия полза иска да управлява! Въпрос, който те бързо забравят, когато дойдат на власт. Но този дебат винаги трябва да е актуален за българските социалисти и трябва да продължи и днес и утре. Защото заветът на Димитър Благоев е, че „Когато в една партия спре теоретичния си дебат, тя умира.”
Наред с това, днес ще кажа и няколко думи за лидерството.
Лидерството е формиране и управление на ефективна компетентност и ценностна система от принципи и норми в полза на мнозинството. Лидерството не е просто пост, то е действия и позитивни резултати. Лидерът е център на емоционална привлекателност и затова трябва да приема не само одобрението, но и критиката, и дори гнева на последователите с открито сърце, а не да се обижда и да отвръща с отмъстителност.
В БСП днес е време за реално лидерство! За решителни промени и лидерски действия, а не за заплитане на проблемите. Време е за другарство и колективно ръководство, а не за еднолично налагане и търсене на врага с партиен билет. Време е да си кажем истините, а не да се държим като агитка от клакьори. Време е да поставим своите червени линии в политиката, а не да се занимаваме с кадруване и раздаване на постове срещу лична преданост. Време е да осъзнаем, че партията ни е в най-тежката криза в новата си история!
Електорална криза със загубата на близо 700 хил. гласа в три последователни тежки изборни поражения и срамното четвърто място, далеч след току-що възникналата партия „Продължаваме промяната” и ГЕРБ и дори след малцинствената партия ДПС.
Ние сме в организационна и кадрова криза, свързана с функционирането на партията. За основните и общинските организации, за формалния идеен дебат, за приемането на ключови решения и даже за решаването на човешки съдби и изключване от БСП „на подпис”, неприсъствено с протоколи — пазени в отдел „Деловодство” със строгостта, с която не се пазят дори държавните тайни. С подмяната на вътрешнопартийната демокрация с апаратен и процедурен диктат. С търсенето на врага с партиен билет и грубото, безцеремонно отстраняване на хора, дали години от живота, от знанията и таланта си на партията и на левия печат.
Когато лидерът се обгради с послушно обкръжение, вместо да управлява с ума и таланта на всички нейни членове и симпатизанти, партията стига електоралното дъно, в което днес се намираме. А застаряването на партията и липсата на личности, които да водят политически битки на терен – тази тенденция ще продължи.
Не зная какъв е възрастовият статус на регистрираните през 2020 г. 82 хил. социалисти, но в партийната организация в „Красно село” — София, в която членувам средната възраст преди две години беше 75 години!
Другият проблем е свързан с идейна криза и загуба на основните ни политически ориентири и червени линии, сред които са социалистическата същност на нашата партия, битката за справедливост и за морал в политиката, за русофилството и русофобията. Къде сме ние? Ясни отговори по тези въпроси БСП няма.
Днес е време за конкретна отговорност за състоянието на партията по цялата вертикала на нейната йерархия и разбира се – най-вече в ръководството, защото лидерството е и умение да се носи отговорност и да се иска прошка за грешките. Защото ако днес не бъде поета отговорност, партията ще бъде демотивирана, ще продължи апатията и свободното електорално падане.
И не ме разбирайте погрешно – говоря за принципи. Лидерът на БСП в оставка има свои значими приноси за партията — благодарение на нея през 2016 г. партията получи нова енергия, издигна и избра Румен Радев — един достоен президент, който израсна до реален национален лидер и обединител на обществото срещу корупционния и порочен модел на управление на ГЕРБ. През 2017 г. партията бе припозната като реална алтернатива на ГЕРБ и получи близо един милион гласа, превърна се в активна опозиция с над 80 народни представители. Лична заслуга на лидера бе защитата на традиционните български ценности срещу противоконституционната Истанбулска конвенция и Пакта за миграция, заради което бе подложена на международен натиск. Заслуга бе изработването на „Визия за България”, която се превърна в сериозен управленски документ, обсъждан с десетки обществени организации, с експерти, със синдикатите и работодателите, с кооперациите и местните власти. Прекият избор на председател през 2020 г. даде отново тласък и надежда в партията, беше пример за европейско политическо действие, което обаче трябваше да бъде приложено на всички нива в партийната йерархия, а то, за съжаление не продължи нито на практика, нито с уставни промени.
Много от инициативите и реформите, предприети след 2016 г., бяха посрещнати с остри вътрешни спорове и нерядко се нарушаваше добрият тон. Но е факт – стилът и методите на работа и дори характерът на председателя задълбочиха тези разделителни линии, започна вредното за БСП делене на партийни лоялисти и „вътрешна опозиция”, очерняне на опонентите и безцеремонното им отстраняване от активна дейност, дори изключване, от което пострада не само колективният дух в партията, но и интелектуалното ниво в партийната, парламентарната и политическата ни работа.
Всички тези грешки, разделителни линии и отказ от диалог в партията се засилиха след прекия избор през 2020 г. Той беше шанс за единение в БСП, а победителят да подаде ръка на своите опоненти, да не гледа на тях като на врагове. Време беше партията да намери начин да използва ума и таланта на всеки партиен член и симпатизант. Беше време за връщане към колективния дух на взимане на решения. Вместо това – отново разделение, посочване с пръст на поредния враг, грубо кадруване, апаратни хватки, обезличаване на партийните органи и най-вече на Националния съвет, който взима ключови решения на подпис, а не със сериозно политическо обсъждане и с диалог очи в очи.
Огромна грешка бе и отношението на лидера на партията и тясното ръководство към президента Румен Радев и вицепрезидента Илияна Йотова. Очевидните за обществото политически игрички с отказа да бъдат подкрепени от БСП още в началото на февруари, когато обявиха решението си да се кандидатират за втори мандат, стимулираха интригантското поведение на редица членове на ръководството и обвиненията срещу президента, изречени лично от лидерката в навечерието на втория тур на изборите. Цената на тази грешка платихме три пъти на избори. Но партията ясно и еднозначно показа, че Румен Радев е нейният кандидат – 98% от социалистите подкрепиха него и Илияна Йотова. Тъжно и лицемерно е и това, че точно на 22 януари е насрочен конгреса на БСП, вместо тези близо 1000 социалиста да бъдем на встъпването в длъжност на Румен Радев и Илияна Йотова и да сме до своите президент и вицепрезидент! За да се върнем в залата, заредени с нова енергия от победата на нашия президент!
Тежка политическа грешка БСП направи и при преговорите за съставяне на кабинет. Участието ни във властта се изтъква като огромен успех, но това е въпрос на парламентарна аритметика – гласовете на БСП се оказаха нужни за формиране на парламентарно мнозинство, утре тази роля може да бъде поверена на друга партия или на парламентарни отцепници. А и историята ни учи, че ролята на „златния пръст” далеч не е завидна и често за това се плаща голяма политическа цена. Отделен е въпросът по какви критерии БСП определи като червени линии темите за „Истанбулската конвенция”, по която има ясно решение на Конституционния съд и Северна Македония, по която има реален национален консенсус. Защо сред червените линии ги нямаше реалните теми на БСП – социалната политика, борбата срещу обедняването, неравенствата, срещу диктата и своеволията на едрите монополи. Задължителна беше темата за АЕЦ „Белене”, при положение че нашата партия инициира национален референдум, а днес Европа и България се намират в невиждана криза на цените на електричеството, чието решение е и ядрената енергетика – безмисионна, екологична, високотехнологична и евтина!
Защо сред червените ни линии я нямаше темата за българската култура и духовност, след като всички се гордеем, че нашата партия исторически е свързана с лявата интелигенция, която е идеен мотор и морален стълб на партията и нейните политически битки. И защо, когато БСП се нуждае от ума и таланта на лявата интелигенция, ръководството опитва да смачка свободата на словото и левия вестник ДУМА.
Защо лидерката в оставка, която говори по много политически теми, не казва и дума срещу антируските санкции през последните месеци? А БСП има единодушни решения на конгреси и други форуми по този въпрос? Защо нямаме позиция по вредните опити за националния ни интерес в страната ни да бъдат дислоцирани войски на НАТО и да се превърнем в плацдарм срещу братска, славянска и православна Русия?
БСП е длъжна да каже на висок глас, че НАТО днес е морално остаряла и изчерпана организация, която намира хранителна среда в конфронтацията срещу Русия, а това никога няма да бъде българска политика и няма да бъде одобрено от огромното мнозинство от българските граждани!
Партията с участието си във властта трябва да стане инициатор за закриването на американските военни бази и за признаването на Крим като неотменна част от Руската федерация, което стана факт след категоричния вот на 97% от населението на Крим. Наред с това, БСП е длъжна да бъде двигател и инициатор за стратегическо партньорство с модерен социалистически Китай – най-динамично развиващата се държава и икономика в света.
Много са темите, по които социалистите очакват ясни и конкретни политически действия и лидерство. А партията и ръководството мълчат срамежливо в опит да се впишат в мейнстрийма, диктуван от външни сили.
В БСП днес е времето за лидерство и промяна. Утре ще е късно, а избирателят няма да ни прости, ако днес отново изневерим на принципите си, ако не следваме социалистическата идея и принципи. На нашата съвест и отговорност е поверена 130-годишната социалистическа партия – най-старата, масова и идейна партия на България. От нас зависи дали тя ще се промени и развива, или ще станем свидетели на нейното ликвидиране! Именно затова нямаме право на компромиси и грешки!
Проф. Светлана Шаренкова