Президентът: Правителството да не се крие зад НС по темата “Македония“. Протоколът не отчита нашия интерес
- Публикувана в Четвъртък, 23 Юни 2022
ГЕРБ и ПП се съюзиха за власт, Америка и Франция взеха на ръчно управление Борисов и Петков, категорични са от ВМРО
Истинската защита на българските интереси в преговорите с РСМ зависи от двустранния протокол, а той не дава достатъчно гаранции за нашия интерес, заяви президентът Румен Радев.
ЕС ще сравнява с него дали се изпълняват критериите за членство от страна на Скопие, аргументира се държавният глава.
Той призова Министерският съвет да не се крие зад Народното събрание по темата “Македония“.
Въпросите за властта да не изместят фокуса от положението на българите, посочи президентът.
Нямаше да получим френското предложение, което е най-доброто до момента, ако България не беше отстояла ветото в два съвета за разширяване с ясна позиция миналата година. Нашите европейските партньори вече споделят тази позиция — че въпросът за гражданските права, за тяхното отстояване и защита не може да бъде само двустранен между РСМ и България, а трябва да бъде издигнат на ниво ЕС.“, коментира пред журналисти държавният глава Румен Радев.
Той направи призив българските политици да не бързат да обявяват историческа победа, защото промяната в конституцията не е последната, а първата крачка по пътя на интеграция.
„Трябва да е ясно, че този процес се базира на два важни документа — първият е преговорната рамка, който е ангажимент и се разработва от ЕС. Вторият е двустранният протокол, който е наш ангажимент и се залага като неразделна част от преговорната рамка.“
Радев уточни, че подкрепя френското предложение като преговорна рамка, но то зависи от двустранния протокол, а по думите му той не дава достатъчна гаранция за нашите интереси.
„Към момента предлаганият двустранен протокол не дава достатъчни гаранции за защита на нашия интерес“, заяви Радев.
Той призова Министерския съвет да не се крие зад Народното събрание, а всички отговорни институции да залагат липсващите аргументи в двустранния протокол.
„Призовавам отговорните институции да заложат липсващите параметри в този двустранен протокол, защото ако той не бъде актуализиран самата преговорна рамка се обезсмисля, тя е рамка. Призовавам Министерски съвет да не се крие зад НС, той е водещата институция и очакваме да вземе ясни и отговорни решения“, подчерта Радев.
Той направи и призив към политиците в РСМ.
„Обръщам се към политиците в РСМ: време е за политическо лидерство и да се носи отговорност в името на бъдещето, защото пътят към Европа е път напред, а не назад“, заяви Радев.
Българските политици да не бързат да обявяват историческа победа за Северна Македония, тъй като френското предложение е само преговорна рамка. Най-важното е да бъде осъвременен двустранният протокол между България РСМ, който ще позволи да бъдат защитени правата на нашите сънародници в западната ни съседка, подчерта Радев.
По думите му истинската защита на българските интереси, на културно-историческото ни наследство, на промяната на учебниците и табелите, на реабилитацията на жертвите зависи от съдържанието на този двустранен протокол.
Той е наш ангажимент. Изработва се от нас заедно с РСМ и се залагат като неразделна част от преговорната рамка. Именно чрез него ЕС ще следи какво точно да изисква и да защитава в дългия процес на преговорите. Към момента предлаганият двустранен протокол не защитава достатъчно и не дава достатъчни гаранции за нашия интерес“, подчерта няколко пъти Румен Радев.
ВМРО с остра позиция срещу ГЕРБ и ПП
ГЕРБ и ПП изтъргуваха Македония за власт. Ето това е новата коалиция след вота довечера! Америка и Франция взеха на ръчно управление Борисов и Петков.
Това се случи след заявлението на ГЕРБ, изречено от лидера Бойко Борисов: „Даваме зелена светлина за Македония! Премиерът има нашите гласове. Това заяви лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов на извънреден брифинг в централата на партията.
Свидетели сме на един страхлив премиер!, каза още Борисов.
“Френското предложение за Северна Македония е много добро. Вярвам на Макрон и на ЕС“, заяви Борисов вчера.
Според ВМРО Бойко Борисов не само запя в един глас с основния си архивраг Кирил Петков, но и открито призна, че на „големите батковци“ от Америка и Европа не се отказва нищо. А очевидно това е само началото. Дали новият проект на големите батковци от Америка и Европа не е управленска коалиция ГЕРБ-ПП след предстоящите избори?
ВМРО продължи: „Неуважами г-да Борисов и Петков, какво точно се промени в политиката по отношение на България от страна на политиците в Скопие, че си позволявате да подпишете документ, който реално унижава, принизява и унищожава всичко българско? Не само в Македония, но и тук, в България. Говорите за двустранния протокол, в който ще има гаранции за изпълнение на условията. А кой ще гарантира това изпълнение при вече стартирала процедура по присъединяване към ЕС?
ВМРО са категорични: Сега по същество да Ви обясним защо извършвате национално предателство, подписвайки френското предложение.
Липсата на напредък е очевидна
Липсата не само на реален, но и на какъвто и да е напредък е очевидна, но въпреки това френското предложение говори единствено в бъдеще време за „важността за постигане на осезаеми резултати и добросъвестно прилагане двустранни споразумения“.
КАРЕ:
Брюкселски „конграчулейшън” за Бойко
Еврокомисарят по разширяването Оливер Вархеи благодари на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов, че подкрепил френското предложение за решаване на спора между България и Северна Македония.
Вархеи определя решението като историческо за Европа и Скопие. “Очакваме днес правителството да направи необходимите предложения към парламента, за да може Европа да продължи напред“, написа еврокомисарят в Туитър.
КАРЕ:
Властта отказа предложението на Борисов, постави му условия
Правителството отказа предложението на Бойко Борисов първо Министерският съвет да одобри формулата на френското председателство, която да отпуши процеса по присъединяване на Северна Македония към ЕС, като решението след това да поеме към Народното събрание и да получи подкрепата на 59-те депутати от ГЕРБ-СДС.
Това се разбра от коментар на началника на кабинета и говорител на правителството Лена Бориславова пред “Дневник“. Тя каза, че премиерът Кирил Петков няма да отстъпи от вече многократно обявяваната формула за решението за Македония — да мине първо през парламентарната комисия по външна политика, след това през пленарната зала, където да получи широка подкрепа и след това през Министерския съвет.
“Важно е Борисов да нареди на неговите 59 депутати да отидат на работа за актуализацията на бюджета и за законите по плана за възстановяване и устойчивост“, коментира Бориславова пред “Дневник“.