Стенописът „Вечният календар“ на отец Матей Преображенски е реставриран
- Сряда, 29 Март 2023
„Вечният календар“ на отец Матей Преображенски бе представен в Историческия музей в Павликени. Стенописният фрагмент „Вечният календар на отец Матей Преображенски – Миткалото” се е намирал на външната фасада на началното училище в павликенското село Михалци.
Създаден е по идея на отец Матей Преображенски – Миткалото. През 1870 година стенописът е направен от тревненския зограф Венко Калчов Венков, за да бъде достояние на учениците и хората, за които е било важно да знаят кога ще бъде датата на дадено събитие от църковния календар през идната година и да направят справка за предходната, разказа Елена Чанакчиварова-Христова, директор на Историческия музей в Павликени.
„Прецизната и професионална работа по реставрацията и консервацията на проф. д-р Миглена Прашкова и д-р Пламен Събев разкри отново цвета и въздействието на стенописния фрагмент, нещо повече, при почистването се оказва, че още през 1870 година зографът Венко от Трявна е нарисувал върху част от стенописа паралели и меридиани, което доказва, че колелото е имало не само религиозен смисъл, но и образователен”, посочи директорът на музея.
Основният замисъл е свързан с разчитането на датите на подвижните църковни празници и периодите на пости през годините от 1865 до 1940. Зографът възпроизвежда модела за вечен календар на отец Матей Преображенски, който го е направил от дървени плоскости с монтирана движеща се стрелка с цел посочване на конкретна дата. Отец Матей е използвал Метоновия цикъл, лежащ в основата на цялата система, наричан нагледен (зрячи).
Предстои стенописната експозиция ”Вечният календар” да бъде поставена в самостоятелна витрина с подходящо осветление и влаго- температурен режим в залите на музея в Павликени. Композицията няма аналог в българското монументално изкуство и в този смисъл се превръща в уникална културна ценност.