Иван Гранитски за Никола Манев: Той се завърна на Острова на блажените
- Вторник, 04 Септември 2018
Той мислено постоянно пътуваше в междугалактическите селения, въображението му рисуваше пред нас причудливи пейзажи, в които обратната перспектива често ни показваше пулсациите на вселенската Душа
Отиде си още един ярък български творец, светла личност и неуморим артистичен дух – големият художник Никола Манев.
Но всъщност думата отиде не е точна – той просто се завърна към острова на блажените, към обителта на светлината. През целия си съзнателен живот Никола Манев се стремеше към светлината, размишляваше за нея, опитваше се да разгадае магическата й структура. Неведнъж той заявяваше, че живее в светлина, че мислите и душата му са светли и че смисълът на цялото му творчество е да се разтвори в Светлината. Ето защо през всички периоди на творческия му живот неизменно, но ненатрапчиво присъстват образите на слънца, на загадъчни мъглявини, които се реят в бездънни прозирни пространства. Сякаш художникът мислено постоянно пътуваше в междугалактическите селения, въображението му рисуваше пред нас причудливи пейзажи, в които обратната перспектива често ни показваше пулсациите на вселенската Душа, материализирана в странни геометрични фигури – триъгълници, конуси, пирамиди, паралелепипеди, пентаграми, вертикали и хоризонтали, които ни напомнят стълбата на Яков или въображаеми мостове към никъде. Тези, условно нека да ги наречем космически пейзажи, показваха неистовия неизтощим стремеж на художника към Свободата, към волното и неограничено реене на духа.
Никак не е случаен факта, че Никола Манев толкова много обичаше кристалите, че постоянно чрез творчеството си се опитваше да проникне в тяхната структура, да я разгадае, да я осмисли. Когато създаде своята прочута художествена галерия в град Чирпан, до къщата на Пейо Яворов, наред с експозицията от картини, той постави във всяка зала кристали и полускъпоценни огромни късове от нефрит, хиацинт, опал, изумруд, оникс и пр., и пр. Именно защото в кристалите той усещаше скритата пулсация на загадъчната вселенска душа.
Близките на Кольо Манев приятели не преставаха да се изненадват от неизчерпаемата му жизненост. Дори и налегнат от безброй болести, той беше винаги възторжен, усмихнат, лъчезарен, зареден със светли мисли. Думите, които изричаше, дори когато влизаше в различни видове спорове, също бяха заредени с мека и благотворна светлина и затова сияеха. Добродушието, братолюбието, толерантността, милосърдието, състраданието, безкористната радост от междучовешкото общуване определяха неговата духовна конституция. Затова и тъй много се радваше той, когато даряваше свои картини на различни галерии в български градове и градчета или когато в дружески разговор с близки свои писатели, художници, музиканти, учени можеше да дари и част от своята духовна красота и хармонията на своите вътрешни послания.
Никола Манев пожела да бъде приютено тялото му в Чирпан, в двора на любимата му къща – художествена галерия, която той дари на общината. Така тялото му ще бъде близко до родната къща на гения на българската поезия Пейо Яворов, а духът му ще си бъбри приятелски с духа на поета на острова на блажените.
Стефан Личев
НИКОЛА МАНЕВ
Живя във светлина,
Рисува светлина,
Живота и картините рамкира с доброта.
От земните невести бяга цял живот,
Не те достигна никоя от тях,
Но от прегръдката на черната с косата,
Не е избягал никой, с грях или без грях.
Не чух от тебе в светлите ни срещи
За никого ни лоша дума, ни псувня.
Затуй и Бога с радост те посреща -
Отворена широко
За теб е райската врата.
Не дорисува лунната пътека.
Пое по нея пак от светлина облян.
Но нищо. Ще се появиш в небесната дъга,
Която може би от теб ще се научи
На нови багри и на още красота.