За внушенията относно миналото
Вчера бяха обявени резултатите от „националното представително изследване на общественото мнение“, проведено от „Екзакта груп“ за работата на т. нар. Комисия по досиетата по изследването на документите на бившата Държавна сигурност.
Информацията се състои от две части — проценти с одобрение или неодобрение от страна на анкетираните и коментар върху тях от социолог на „Екзакта груп“. Както за пореден път се случва при опит за целенасочено въздействие върху читателя и сега се появява уклон към промиване на мозъци. Преценете сами!
Процентът на интересуващите се от работата на Комисията по досиетата е 24% от всички българи. Следователно тези българи, които не се интересуват от темата, са 76%.Коментарът на социолога, представящ т. нар. изследване, е, че от „досиетата се интересуват много хора, а не само политически обагрените“. Сред тези „много хора“ са главно мъже на възраст над 50 години, високообразовани, живеещи в градовете и най-вече в София. От 24% от гражданите, които се интересуват, 49% смятали, че Комисията трябва да продължи работата си, а на обратна позиция били „едва“ 23%. Излиза, че когато „безпристрастно“ утвърждават собствените си нагласи, изследователите приемат, че 24% са много, а когато има обратна позиция — 23% са незначителни.
* Въпреки че едва 24% от българите се интересуват от досиетата на ДС, то 56 % от българите били категорични, че работата на Комисията трябва да се разширява във времето. Дори „цели“ 36% от симпатизантите на БСП подкрепяли работата на Комисията по досиетата (липсват данни за другите партии). В същото време само (1/4) от 24%, които се интересуват от темата досиета, смятали, че трябва да се разширява обхватът на проверките. Което е (1/4) от 24% — 6%. Това са един от всеки седемнадесет българи.
Горните данни и обобщенията върху тях ми припомниха студентските години, когато ни учеха, че към резултатите от всяко социологическо изследване на общественото мнение има неотменимо изискване: да бъдат „достоверни и представителни“.
И една любопитна подробност: поръчител на изследването е заинтересованата Комисия по досиетата, която търси „под камък и шумка“ (по Хр. Ботев) аргументи да продължава добре платената си и отдавна втръснала на обществото „научноизследователска работа“.
И още нещо — този път неприлично: по време на конференцията, на която са представени тези объркани данни и констатации, Комисията по досиетата в знак на висока моралност и професионална удовлетвореност от омаскаряването по недопустим начин на десетки хиляди хора награди най-усърдните в тази кампания. Сред тях са бившите министри на вътрешните работи Цветан Цветанов и Веселин Вучков, бившите депутати Мартин Димитров и Петър Славов и бившият председател на подобна комисия Методи Андреев. Чудно обаче защо са пренебрегнали бившите премиер Сергей Станишев, министър Румен Петков и депутат Татяна Дончева, които създадоха Закона за досиетата 20 години след като несъществуваха нито Държавна сигурност, нито нейни агенти. Нито пък имаше обществена потребност от точно такъв „морален катарзис“.
Поучителен би бил резултатът от едно „представително социологическо проучване“ какъв е рейтингът сред всички българи на наградените лица и на тези, които ги награждават. Ако изобщо се появи доловим от социологията рейтинг, той най-вероятно ще е в рамките на обичайната статистическа грешка.
Проф. Димитър Иванов