Да си спомним за академик Мако Даков
- Публикувана в Четвъртък, 03 Декември 2020
Виден учен-лесовъд, антифашист, партиен и държавен деец
Изминаха сто години от рождението и четиринадесет години от кончината на Мако Петров Даков (05.12.1920 – 18.05.2006 г.) – герой от Съпротивата срещу фашизма по време на Втората световна война, виден учен-лесовъд и изтъкнат общественик и държавник у нас през втората половина на 20-и век.
Той е роден в богатото на природни хубости и прастара история полупланинско село Реселец: там, където дългата река Искър се измъква от дефилето си и укротява водите си в равнината, за да ги излее после в Дунава. Мако се ражда и расте в бедна кирпичена къщурка с единична обща соба и мутвак с огнище, открит комин и верига за окачване на готварската посуда. Като дете опознава селото и селския бит, а реката Ръчене и притока й Белилка са любимите места, в които в топлите месеци на воля с другарчета се плацикат и припичат на слънце по скалите. Вече поотрасъл, като самостоятелно пастирче, той припка след овцете и говедата по поляните и доловете на реселешките кърски местности Лъката, Девичо поле, Страната, Бенов дол или прикарва биволите за разхлаждане до локвите на Кални катун.
Още като ученик в отделенията и началните класове Мако е работна ръка, на която в семейството се разчитаза всякаква дворна работа, а и за труд по нивите. Той е и на жътва и копан, и на кукурузобер и гроздобер, а е и отговорен пастир на крави и телета, на овце и шилета. Понякога е и платено овчарче в по-богати семейства. Наред с това в училището се проявява като любознателно и будно момче, което приключва всяка година с отличен успех. След завършване на тогавашния трети клас, подкрепен особено от майка си – Мако става гимназист в близкия град Луковит през учебната 1934/1935 година. Той отново се учи отлично, макар и да живее в материални затруднения в неотоплени квартири в тежки зими при недоимъчно хранене и боледуване (прекарва плеврит „на крака“). През 1939 год. завършва с отличен успех в зрелостното свидетелство.
Като средношколец Мако
широко „отваря очите си“ към проблемите на живота и света
и започва да се изявява с обществена активност. И в Гимназията, и в родното Реселец той се включва в младежки организации като кооперативна група, въздържателно дружество. Редовен посетител е на читалището в селото, откъдето се снабдява с книги, които изчита една подир друга. Основно се запознава с творбите на Ботев и Каравелов, Вазов и Яворов. Чете и „забранени книги“ – в квартирата му при един обиск намират „Капиталът“ на Маркс.
През 1939 г. чрез конкурс Мако Даков е приет и в двете специалности на Агрономо-лесовъдния факултет при Софийския университет. Той избира лесовъдството. Като студент попада сред младежи и девойки от „неговата черга“ – повечето са от бедни селски семейства, но ученолюбиви и кипящи от енергия и пориви. Те не само усърдно изучават преподаваните предмети, а четат и странична литература. Участвайки в дискусии в кръжоците, Мако е винаги сред активните си колеги. Така той стига и до дружеството на Българския общонароден студентски съюз (БОНСС) във факултета. В течение на четири години в средите на Съюза Мако работи с дейци като Грую Папукчиев, Васил Серафимов, Евгени Матеев, Вълко Гочев, Михаил Кючуков, Гриша Филипов, а много близък му става Тома Стефанов – земляк и по-късно съпартизанин от отряд „Г. Бенковски“. Мако Даков е отговорник на курс и член на факултетско ръководство на Съюза.
Той работи с вяра и всеотдайност за целите на БОНСС: научен мироглед, родолюбие, единство, любов и вярност на народа.
А дейността на Съюза се свежда до обсъждане на реферати и книги и провеждане на литературни утра, излети, забави. Той активно участва в Осмодекемврийската студентска манифестация с митинг през 1941 г. срещу Световната война. Оратори са Ганчо Ганев, Веселин Андреев, Грую Папукчиев, Иван Викторов, а студентите издигат възгласи: „Свобода на народа“, „Вън германците от страната“, „Да живее Съветския съюз“. Една нова паметна акция провежда БОНСС на 24 май 1942 г. в градинката пред Ректората на Университета, в която Мако също е активен участник и е ранен от удар с пистолет в главата от агент-провокатор.
Паралелно с дейността си като бонсист в столичния град, Мако Даков е активист и на Работническия младежки съюз (РМС), а в родния си червенобрежки край е член на районен комитет. Тук той работи с местните дейци Григор Вълев, Цветко Симеонов, Симеон Иванов, Коста Веков, Петър Димитров. Младежката организация активно се подготвя за предстояща нелегална дейност: изграждане на скривалища по райони, подготвяне на явочни квартири, осигуряване на запаси от храна, дрехи, оръжие за преминаване в нелегалност.
През май 1943 г. студентът Мако приключва следването си семестриално с последен изпит и казва „сбогом“ на Университета. Прибира се в родното село, където изцяло се включва в просветно-политическа дейност, но… и в саботажни акции срещу осигуряването с храни, дрехи, боеприпаси и оборудване на хитлеристките военни части у нас. Плод на тези ремсови акции са няколко взривявания на товарни влакови композиции с товари за Източния фронт по северната жп линия между Роман – Кунино, Реселец – Карлуково и Телиш – Хумата. Тези акции на нелегалните (и полулегални) групи сериозно увреждаха комфорта на тогавашната фашистка власт и спокойствието на немските войски у нас. А народът се убеждаваше, че предстои и нещо по-голямо.
През юли 1943 г. Мако минава в пълна нелегалност и се включва във вече съществуващата партизанска група от четирима души в червенобрежкия район: Вълчо Химирски, Мишо Коцов и братята Иван и Вуто Христови. Той е новият – пети боец. В по-късното лято на 1943 г. към „шумкарската“ група се присъединява и избягалият от Плевенския затвор Петко Петков Цолов и групата става истинска чета с командир и политкомисар. Тази четица извършва политическа и организаторска дейност по седемнадесет села в своя район за срещи, среднощни заседания и събрания, разпространяване на позиви, бюлетини, брошури, писмени указания от „Центъра“, както и за набелязване на бойни акции.
В ранната есен на 1943 г. Мако Даков е инициатор и изпълнител на начинание по превеждане в отряда на трима ремсисти от местните села, които са на редовна войнишка служба в пехотния полк на гр. Враца. Мако успешно се справя със задачата, прекосявайки по нощите хълмистия масив “Веслец” от Враца до сухашка Дреновица. Така през м. октомври четата в сухашкия район на Дреновица увеличава състава си с трима бойци: Симеон Цанов, Петко Дочев и Петко Вутов; те идват с три пушки, патрони, паласки, платнища, шинели, с което особено радват бедната на въоръжение чета. В селата на червенобрежко и белослатинско се разнася вълнуващата вест за тримата войници – шумкари.
Четата от деветима партизани, вече и със свой командир (Вълчо Химирски) и комисар (Мишо Коцов), започва да се замисля за наближаващата зима на 1944 г.(а зимите по района нерядко са върли, мразовити). Заедно с ръководителя на Военно-оперативния окръг (Пеко Таков) отрядът решава да не се разпръсква по яташки квартири и окопава в единични скривалища, а да остане компактна формация и да продължи с дейност и през зимата. Като божия намеса идва готовността на стария деец на Земеделската дружба и кмет на Сухаче по времето на Стамболийски – Вълко Михайлов. Без колебание той предоставя кошарата си на Голия връх в Дреновица. Там за две нощи (в дните на годишния селски сбор) деветимата партизани изкопават и оборудват скривалище с два входо-изхода. Пръстта от изкопа разпръскват на разстояние и я покриват с тор и слама. Сковават два нара от липови клони за легла, както и полица и лавица за радиоапарат (който Мако осигурява), пишеща машина, циклостил, лампа, книги, канцеларски материали. От това сбутано под кошарата на овцете скривалище – тази „база“ на отряда – деветимата се пръскали по нощите с мисии по селата на белослатинско, луковитско, червенобрежко, та и тетевенско, етрополско, оряховско. В базата са гостували и пълномощници от областта и от „Центъра“ като Петко Кунин, Стоян Едрев, Николай Георгиев – Зеления, Данчо Димитров и други. (Зла участ сполетя скривалището и дядо Вълко през юни 1944 г. По време на честите блокади тази спасителна горска база е разкрита, а дядо Вълко и съпругата му, както и десетки други ятаци от селата, след жестоки инквизиции са разстреляни. Кошарата е изгорена и дълго над Голия връх се вие дим от догарящите дървета.)
През ранната пролет (м. април) се осъществява т. нар. мобилизация на НОВА (Народно-освободителна въстаническа армия). В отряда пристигат по осем нови бойци от Горник и Чомаковци, дванадесет души от с. Сухаче, петима от Лепица, шестима от Койнаре, по няколко от Габаре, Върбица, Камено поле. Като по-стар партизанин с опит Мако е един от посрещачите на тези нови попълнения, а тяхното военно-техническо обучение се провежда от преминали военна служба бойци.
В началото на май, при въодушевена поддръжка на всички в отряда, ръководството предприема бойна акция с цел снабдяване с оръжие и … повдигане духа на населението в района. След проучване и при съдействие на местни ятаци, в нощта на 8-ми май 1944 щурмовата група от петима партизани, начело с Мако Даков, следвана от основна група от 15 бойци, начело с Петко П. Цолов, за час-два превземат полското село Струпен (сега Лазарово). В суматохата един от участниците прибързано хвърля ръчна бомба към кметската сграда, а другите изненадани започват стрелба. Общината е превзета, иззети и унищожени са мобилизационни и реквизиционни книжа, усвоени са двадесетина пушки, както и патрони, паласки. В суматохата по време на стрелбата е ранен щурмовият командир – Мако.
Куршум пронизва гърба и рамото му.
Първа помощ му оказват „санитарите“ Тано Цолов и Донка Ботева. В тъмното те налагат превръзка, а други трима партизани го пренасят в скривалище в лозе на местния ятак Тодор.
Започва страдалческата „Голгота“ на бъдещия академик: Една история, достойна за перото на летописци от епохата на древните! В село Струпен и около него започват претърсвания. Полицейският обръч все повече се затяга. В тясното земно скривалище сред лозята е все по-трудно за укриване на ранения. Бай Тодор и раненият решават и на третия ден по светло потеглят с талига, теглена от две крави за съседното село Еница, където живее друг верен съмишленик, бай Марко. Във волската кола Мако е покрит с прясноокосена люцерна. За зла участ в дома на енишкия ятак е безлюдно… и трудно подвижният ранен шумкар се самонастанява в ясла в обора. Вечерта изненаданото семейство го открива и приема със страх, но и с човещина и го обгрижва десетина дни. Но блокадите напредват и към Еница и раненият шумкар, в съгласие с местните ятаци, решава и го товарят – този път на конска каруца. Без оглед на големия риск бай Марко го откарва до баира срещу село Сухаче вдясно на шосето за Габаре. Там Мако е оставен в един шубрак на застлана дреха и до него… хляб, манерка с мляко, сирене, варени яйца. Уморен от друсането на каруцата и болките, той заспива. Събужда го майският дъжд и той – раненият, с „береща“ рана потегля през доловете и шубраците към рекичката, която протича покрай шосето. Отсреща е Голия връх със спасителната кошара и то по права линия на около километър-два. С мъка се движи през нивята … среща и хора, които предлагат помощ, но не им се доверява. Накрая е при кошарата, където е безлюдно. Само кучето Ганди го поздравява с излайване. Късно вечерта идва дядо Вълко. Денят е 24 май. След още два дни в базата предизвестени се завръщат и трима от верните му другари – Мишо Коцов, Иван Христов и Петко Цолов. „Не можахте да се укриете – намерих ви…“ – през болка се шегува Мако. С лекуването се заема Вълка Горанова, която кое-що поназнайвала медицинската помощ. Тя смело почиства гноящата рана, превързва я с марли и бинтове, а по-късно организира преместването на ранения в „базата“ на щаба на военно-оперативния окръг. Седем млади и яки партизани на смени с носилка на рамене през нивята покрай Сухаче и Горник и през водите на придошлия Искър успяват да стигнат до спасителното укритие. Това било недовършена нова къща на верния ятак Трифон Лазаров в селото Червен бряг – сега квартал на едноименния град. Главен „лечител“ продължава да бъде Вълка Горанова, но от „Центъра“ пристига и новодипломиран млад лекар, ремсистът Петър Вутов; той прави своите препоръки и доставя лекарства и превръзки. В спасителния дом на Трифон Лазаров Мако се подобрява и укрепва и в лятото той е вече в база „Чутурулец“ на втората чета от отряда, под грижите на реселешките му другари – Вълко Кунов, Дако Дешков и Петър Димитров. Задено с друг болен шумкар те са ту в „базата“, ту в по-здравословно скривалище на един-два километра от нея. В м. август 1944 г. Мако успява да се добере и до родното Реселец и да … види майка си, която дълго време го мислела за убит. Полицейската диктатура по това време вече поразхлабва. Отрядът решава да проведе нова акция и със 70 партизани в смесена чета, напада властта в с. Драшан.
Мако участва в подготовката и провеждането на превземането на селото
под командването на Петко Цолов. На балкона на Кметството слова произнасят комисарят Мишо Коцов и Пешо Шиновски. Населението участва в митинга с възгласи и революционни песни и после придружава четата до горите на Дреновица.
На 7-ми и 8-ми септември в разширено събрание на ръководствата на Военно-оперативния окръг, на отрядите и на Отечествения фронт и БРП (к) – т. нар “червенобрежко Оборище”, се набелязва план по установяване на новата власт. На Мако се възлага да осъществи завземането на управлението в Горник, Бресте и Реселец. Полуздрав и полуболен, той е ораторът на митингите в паметния 9-ти септември 1944 г. А после бойната му група се присъединява към партизаните, поели към Луковит, Телиш и Плевен за утвърждаване на народната власт.
В периода от септември до декемеври на 1944 г. Мако е подложен на лечение с две поредни операции на раните в Александровска болница и в болницата на Червения кръст. После усилено чете, подготвя се и полага държавен изпит (да припомним, че през юни на 1943 г. бе завършил семестриално). През април на 1945 година е асистент във Факултета и поема научното направление по дъбовите гори (Странджа), иглолистните (Юндола) и буковите (Петрохан). През 1946 година, след конкурсен изпит, заминава за аспирантура в Съветския съюз, откъдето след три години се завръща като кандидат на селскостопанските науки. Назначен е за временен преподавател, а скоро след това става доцент (30-годишен) и директор на Института по горите и горското стопанство.
В следващите години 1953–1957 е зам.-председател на Управление „Горско стопанство“, а 1957–1960 става зам.-министър на Земеделието и горите. След преустройства той е ту председател на Главно управление на горите (1960–62), ту председател на Комитета по горите и горската промишленост, а от 1966 до 1971 г. е
министър и по-късно зам.-председател на Министерския съвет.
По научна линия, пък, той заслужено израства. В 1960 год. е избран за професор; през 1967 г. става член-кореспондент на БАН, а през 1980 г. е избран за редовен член на БАН (академик) и за зам.-председател на Академията (1978–1990).
Издигането на учения Мако Даков е свързано с неговите значими приноси в науката за горите по проблеми като: превръщането в семенни гори на нискоиздънковите гори (шубраци), които до 1945 г. са 70% от горите в страната. Той прави научни разработки и по генетика и селекция с приноси за повишена продуктивност на горското стопанство и за рационално използване на горите. В периода от 3–4 десетилетия на неговото управление на горското стопанство, в България са засадени 17 млн. декара нови гори (нека сравним това с днешната гибелна сеч на ценното ни природно богатство).
Държавата в онова неотдавнашно време високо бе оценила
първия академик по науките за горите
и той бе провъзгласен два пъти за „Герой на социалистическия труд“ и носител също два пъти на високия тогава орден „Георги Димитров“ (1964 г. и 1980 г.).
В личния си живот и вече в средна възраст Мако Даков преживя нов тежък удар на съдбата. Той загуби мила съпруга, любима дъщеря и зет при пътна катастрофа. Години по-късно създаде ново семейство и със съпругата си отгледаха достоен син, носещ партизанското име на баща си.
На 18 май 2006 година академикът, дългогодишен зам.-председател на Министерския съвет, общественикът и един от видните строители на България през втората половина на ХХ век, Мако Петров Даков, се пресели в небитието. На неговите съмишленици и ученици от Факултета остана моралното задължение да направят национално достояние делата му и неговото име.
Проф. Лукан Балабански