167 ГОДИНИ ОТ РОЖДЕНИЕТО НА СТЕФАН СТАМБОЛОВ
- Публикувана в Четвъртък, 28 Януари 2021
ЛИЧНИЯТ АРХИВ НА СТЕФАН СТАМБОЛОВ — НЕИЗЧЕРПАЕМ ИЗТОЧНИК ЗА НОВАТА ИСТОРИЯ НА БЪЛГАРИЯ
Улисани в ежедневието си, ние не забелязваме и усещаме бързия ход на времето. А то наистина лети бързо. и ни отдалечава не с дни, а с десетилетия от плеядата исторически дейци, сред които по безспорен начин се нарежда и Стефан Стамболов. Съвременната историческа наука с основание му отрежда видно място в две епохи — възрожденската и следосвобожденската, в които той взема особено активно участие. Никой не оспорва голямата роля, която той играе в организирането и провеждането на двете въстания — Старозагорското (от 1875) и Априлското (от 1876) .
След Освобождението Ст. Стамболов заема най-високите постове в държавната йерархия — председател на Народното събрание (1884–1886), регент (1886–1887) и министър-председател (1887–1894 г.), които му позволяват да .има ръководно участие в цялостния общественополитически живот на страната.
Няма съмнение, че Ст. Стамболов си е давал сметка за своята дейност като необикновена личност. За това най-ярко свидетелства оставеното от него огромно документално наследство. Поради хъшовския начин на живот като национален революционер и липсата на собствено жилище (бащиният си дом на практика той напуска още като невръстен юноша) не е имал възможност да съхрани редица документи, които биха позволили вярното осветление не само на неговия жизнен път, но и събитията, в които, както казахме, наистина е играл видна роля. Нека припомним само случая с Апостолското събрание на българските революционери в Гюргево (ноември-декември 1875 ), на които той е бил избран за председател и на практика ръководи заседанията му. В това си качество, наред с другите неща, които е извършил около изработването на стратегията и тактиката на бъдещото въстание в Българско през пролетта на 1876 г, стои и неговият подпис под пълномощните на апостолите, натоварени с конкретната подготовка на въстанието в различните му краища. За този акт научаваме случайно благодарение на Пълномощното на Панайот Волов и Георги Бенковски, с което те трябвало да се легитимират при срещите си с населението в определения им в IV панагюрски район.
Освен на П. Волов и Г. Бенковски, такива пълномощни Ст. Стамболов е подписал и на Иларион Драгостинов (.за Сливенския край), на Стоян Заимов (за Врачанския) и не на последно място — и на себе си (за Търновския край)..
Както е известно, П. Волов, Г. Бенковски и Ил. Драгостинов загиват по време на Априлското въстание , поради което са изчезнали и техните пълномощни. Остават живи само Ст. Заимов и Ст. Стамболов, които обаче поради условията, в които изпадат след потушаване на Априлското въстание, не успяват да съхранят своите пълномощни.
Липсата на документацията на Апостолското събрание в Гюргево , сред които са и пълномощните на посочените дейци е според нас главната причина, поради която се представя в неправилна светлина дейността на това събрание. То бе определяно (и продължава още да се определя!) в историческата ни наука като Гюргевски комитет, макар че според собственото признание на Ил. Драгостинов, участниците не са гледали на него като на „комитет“, а още по-малко — на „комитет над комитетите“, тъй като след тяхното напускане на крайдунавския градец, в него остават само трима дейци — Янко Ангелов, Димитър Горов и Ив. х. Димитров, които нямат не само ръководна, но дори и координационна функция.
Това не попречва на Ст. Заимов и на редица други дейци след Освобождението да преиначат значението на това събрание, определяйки го като „комитет“. От него тръгва насетне и традицията това събрание да се определя по същия начин в историческата ни литература като се почне от Димитър Страшимиров, автор на най-обстойното изследване на Априлското въстание и до днес.
За отбелязване е, че няма свидетелства, от които да е видно какво е било отношението на самия Ст. Стамболов към това събрание, поради което той не може да бъде причислен към лицата, представили го в неправилна светлина.
След женитбата на Ст. Стамболов за Поликсена Станчева (1887 г.), една изключително интелигентна за времето си девойка ( следвала няколко години домакински курсове във Виена), като съпруга на Ст. Стамболов, една от първите задачи, които си поставя е да положи началото на неговия Личен архив. Започва със събирането на стотиците телеграми, които младото семейство получава по повод на годежа и сватбата през 1887 г., за да се стигне до събиране на отзивите в европейската преса във връзка с убийството на съпруга й през лятото на 1895 г. (Тъй като по онова време липсвала размножителна техника, с каквато разполагаме днес, тя наема специална фирма в Париж, която издирва стотици статии и дописки в различни френски, немски, английски и други вестници, които са изключителен източник за извършеното трагично събитие. Много от тези вестници отдавна не съществуват и без инициативата на П. Стамболова съдържащата се в тях информация би изчезнала завинаги.
П. Стамболова полага големи грижи за опазване на Личния архив на своя покоен съпруг. След нейната смърт (1947 г.) с тази грижа се заемат двамата й синове Коста и Стефан. Обстановката, в която живеят, не им е позволила да изпълняват това майчино поръчение, поради което го предават на съхранение в Етнографския музей в София ;от където тази част постъпва по-късно в Българския исторически архив на Народната библиотека „Св. св. Кирил и Методий“ и в Научния архив на Българската академия. .
До края на 80-те и началото на 90-те години на миналия век делото на Ст. Стамболов не бе сред предпочитаните за изследване. от нашите историци. Едва след извършените радикални промени от онова време, интересът към личността на Ст. Стамболон нарасна неимоверно много. При така създалата се обстановка бе издадена от нас двамата частта от Личния архив на Ст. Стамболов, която се съхраняваше в Научния архив на БАН която (заедно с публицистиката и парламентарните речи на Ст. Стамболов, както и някои от съществуващите биографии –до тогава биографии) обхвана 20 тома.
Имахме голямото желание да издадем след това и частта, която се намира в Българския исторически архив на Националната библиотека, която се състои от 109 архивни единици с над 6000 листа) , но по редица причини, на които тук няма да се спираме, това се забави. Едва от края на миналата година се пристъпи към реализирането и на тази задача, надявайки се в рамките на следващите 2–3 години и тя да се изпълни..
Това начинание е от особено важно значение, тъй като в тази част на архива се съдържат изключително важни сведения, както за възрожденската, така и за следосвобожденската епоха. От тях предоставяме на вниманието на историческата наука и на нашата общественост само няколко документа, отнасящи се до преврата и от август 1886 г., в който (контрапреврата) Ст. Стамболов, в качеството му на председател на Народното събрание, играе първостепенна роля.
Днес това събитие е доста поизбледняло от праха времето и за него ни напомнят съчиненията на Симеон Радев („Строителите на съвременна България“;), на проф. Радослав Попов („България на кръстопът. Регентството 1886–1887“). Но то е реален историчски факт и като такова не може да бъде отминавано.
От десетките документи, посветени на извършената промяна в политическия живот на страната, предлагаме само няколко, които се отнасят до завръщането на княз Александър І след прогонването му от детронаторите вън от пределите на България до пристигането му на българска земя — в Русе и старата българска столица — Търново . Документите се публикуват за първи път и се надяваме, че предизвикват несъмнен интерес.
ф.63, а.е. 97.
Телеграма от Търновския окръжен управител до околийските началници на Елена, Горна Оряховица, Кесарево, Трявна, Дряново, Търнов, 17 август 1886 г.
Елена, Горна Оряховица, Кесарево
Околийскому началнику
Днес часа два Негово Височество пристигнал в Русе, посрещнат от безчислено множество народ и топовни гърмежи. Всички агенти (на Великите сили — бел. наша) присъствали. Ентусиазмът нямал граници. Негово Височество сутра после обед ще бъде в Търново. Съобщете на населението. 8229.
За управител: Костович
Л.549„ оригинал
ф.63, а.е. 97.
Обявление на Разградския окръжен управител № 5937, Разград, 18 август 1886 г.
Обявявам за знание на населението следующата телеграма, носеща вчерашна дата, получена от г. Русе:
Днес Негово Височество княз Александър І-ий стъпи на българска земя в г. Русе , гдето биде посрещнат от местното население и от разни депутации из България с нечут и невиждан до сега ентусиазъм. На брега на Дунава Наместничеството сложи от себе си властта и управлението на България на нашия любим княз Александър І-ий. Князът благодари на Наместничеството, за гдето е запазило мира и тишината в страната и за управлението и се обеща пред Бога и народа тържествено както и занапред (да работи — бел. наша) за благото и величието на България. Народът проливаше горещи сълзи от радост и възхищение. Всред гръмогласно „ура“, народът повдигна на ръце Негово Височество и така го донесе до Двореца му. Пътят беше обсипан от цветя и букети Целият град беше обкичен с флагове. На посрещането присъстваха всички консули , включително и руский.
При встъпването си в България. Негово Височество издаде следующата
ПРОКЛАМАЦИЯ
КЪМ БЪЛГАРСКИЙ НАРОД
НИЙ,АЛЕКСАНДЪР І-ИЙ
С Божия милост и народната воля
Княз на България
Обявяваме на възлюбления си народ, че днес стигнахме на българска земя, поехме управлението на страната, като одобряваме и потвърждаваме всичко, което Наместничеството ни, състоящо се от г-на председателя на Народното събрание Ст. Стамболова, г. г. П. Р. Славейкова и д-ра Странски, е извършило , утвърждаваме съставеното от него министерство, както и г-н подполковник Муткуров в длъжност главнокомандующий на българските войски.
Като обявяваме своята дълбока благодарност към народа и войската, които в критическите времена на Отечеството ни станаха на крак и съумяха да запазят честта, независимостта и доброто име на България и да останат верни на престола ни, призовавам Божието благословение над челото на отечество България, за успеха , величието и благото , на което ще работим, както до днес.
Да живее България!
Издадена в г. Русе на 17 август 1886 година
АЛЕКСАНДЪР
Разград, 18 август 1886 г.
За окръжен управител: Д. Д. Куртев
Подсекретар: Ст. Теодоров
Л. 550, печатно
Телеграма на Търновския окръжен управител до околийските началници в гр. Елена, Кесарево, Горна Оряховица, Трявна и Дряново, 18 август 1886 г.
Елена, Кесарево, Горна Оряховица, Трявна, Дряново, Околийскому началнику
Днес Негово Височество княза Александър І-й стъпи на българска земя в Русе, гдето бе посрещнат от местното население и от разни депутации из България с нечут и не виждан до сега ентусиазъм. На брега на Дунава Наместичеството сложи от себе си властта и управлението на България пое наший любим княз Александър І-й . Княза благодари на Наместничеството , загдето е запазило мира и тишината в страната и за управлението й и се обеща пред Бога и народа тържествено да работи както и занапред за благото и величието на България. Народът проливаше горещи сълзи от радост и възхитени вред гръмогласни „ура“. Народът повдигна на ръце Негово Височество и така го занесе до двореца му. Пътят беше обсипан от цветя и букети. Целият град беше обкичен с флагове. На посрещанието присъстваха всичките консули, включително и руският. При встъпванието си в България Негово Височество издаде следующата
ПРОКЛАМАЦИЯ КЪМ БЪЛГАРСКИЯ НАРОД
Ний, Александър І-й
По Божията милост и народната воля, княз на България, обявявам на възлюбления си народ, че днес стъпихме на българска земя и поехме управлението на страната като одобряваме еи потвърждаваме всичко, което Наместничествто ни, състояще се от г. председателя на Народното събрание Ст. Стамболов, г-н П. Р. Славейков и д-р Странский, е извършило. Утвърждаваме съставеното от него министерство, както и г. подполковника Муткурова в длъжността главнокомандующ на българските войски. Като изявявам своята дълбока благодарност към народа и войската, които в критическите времена за Отечеството ни, стъпиха на крак и съумяха да запазят честта, независимостта и доброто име на България и да останат верни на престола ни. Призовавам Божието благословение над милото ни Отечество България, за успеха, величието и благото на което ще работя, както до днес.
Да живее България!
Александър
Издадена в г. Русе на 17-й август 1886 година. № 8263.
За Търновский окръжен управител (подписът не се чете)
Димитър Иванов
Милен Куманов