ЕС - източник на измама и нестабилност
- Понеделник, 05 Декември 2022
Европа сама се лишава от евтини ресурси, хвърля в хаос целия енергиен сектор
На 5 декември трябва да влезе в сила забраната за експорт по море на руски петрол за Европа. След вземането на това лишено от здрав разум и фактически вредно за Европа решение, лидерите на страните от ЕС и чиновниците в брюкселските институции трескаво се заеха да обсъждат какъв таван на цената на руския нефт да наложат. Постигането обаче на консенсус по въпроса се оказа непосилна задача. В интервю за Федералната агенция за новини експертът по геоенергетика Борис Марцинкевич коментира събитията, свързани с острата енергийна криза, в която ЕС въвлече сам себе си и света.
- Русия заяви, че ще спре доставките на петрол в страните, които се присъединят към ценовите ограничения. Кой ще победи според вас? Европа ли ще се лиши от руските ресурси, или Русия ще загуби европейските пазари? Чии загуби ще бъдат по-големи?
- Очевидно е, че при всички случаи Европа частично ще се лиши от руските ресурси. Петият пакет от санкции, приет през април т. г., наистина предвижда въвеждане на ембарго върху доставките на руски нефт по море. Остават доставките по магистралния петролопровод “Дружба“. Германия едностранно се отказа от тези доставки и на всичко отгоре иззе акциите на “Роснефт“ в нефтопреработващите предприятия. Засега остават доставките за страните, свързани с тръбопровода “Дружба“. Следователно някакъв обем се запазва. Ако ценовият таван все пак бъде приет, нека напомним, че нашият главнокомандващ още преди два месеца формулира ясно: има таван — няма доставки на руски въглеводороди, няма таван — ние продължаваме да изпълняваме подписаните договори. Именно това ще се случи.
- Като ценови таван се сочат 65–70 долара за барел. Полша иска 30 долара. Имайки предвид себестойността на руския петрол, доколко такава цена е адекватна?
- Целта на Полша е ясна: ценови таван да не бъде въведен. Защото ако това стане и както предупреди Путин, доставките от Русия спрат, полските нефтопреработвателни заводи на компанията PKN Orlen ще се лишат от петрола, който се очаква през 2023 г. По действащия договор става дума за 3 млн. тона нефт марка Urals. Ако ЕС не въведе ембарго, руският петрол ще продължи да тече. Ако въведе, поляците автоматично ще се лишат от доставките. Тогава ще се наложи да търсят същото качество нефт, но от други доставчици и да го прекарват по море. Това означава, че ще бъде по-скъпо, защото най-евтиният петрол е прекарваният по тръбопровод. Затова Полша ще продължава да спъва процеса. Сега те предложиха цена от 30 долара, утре ще искат да купуват за 5 долара и т. н., а накрая ще предложат Русия да им доплаща за купеното от нея гориво. Главното е да се провали въвеждането на тази санкция.
- С други думи, Варшава умишлено саботира Брюксел?
- Както казват, нищо лично, само бизнес. Сега Варшава може да разчита на 3 млн. т петрол и да се лишава от тях няма никакво намерение. Затова ще продължим да наблюдаваме този пасквил, докато в Брюксел все още се съвещават. Унгария ще бъде против всякакви ограничения, Полша ще предлага нови безумни идеи. И така — няма консенсус, няма ембарго.
- Защо предлаганият таван на цената на руския петрол не е вързан с борсовата стойност, а е фиксиран?
- По този въпрос би трябвало да се обърнете не към мен, а към специалисти по психиатрия. Само такива сериозни специалисти могат да обяснят поведението и мисленето на европейските чиновници. Днес те пресмятат, че на световните борси барел петрол марка Brent струва 80–90 долара. Русия доставя на Китай и Индия нефт с намаление от 20–25 долара. Крайната сметка е проста — ако за Русия нещо не се промени, тя може и да промени позицията си.
- Ще успее ли ЕС да съгласува ценови таван до 5 декември?
- Възможно е дискусиите да продължат доста дълго време.
- Има ли вероятност след петрола ограниченията да засегнат и руския газ?
- В Еврокомисията вече се чуха такива предложения. Говори се за около 3000 долара на куб. м. Ако това е предел, Русия би могла да не възразява. Но това не засяга само руския газ, а всички доставчици: норвежки, азербайджански, катарски, американски и т.н. Не вярвам който и да е от тях да се съгласи на какъвто и да е таван, дори ако той е 10 000 долара. Защото всички прекрасно разбират, че Европа означава измама. Днес ще ви предложат таван от замайващите 100 000 долара за литър, вие ще се съгласите, а месец по-късно, след като всички са приели принципа за ценови таван, ще ви съобщят, че го свалят на 50 долара. Никой не е застрахован от такава шашма.
Вече никой не се надява на честността и надеждността на европейските потребители, с които би могло да се сътрудничи нормално. Ако Еврокомисията въведе таван, европейците ще могат да разчитат само на спотови доставки. На това обаче ще се съгласят само Норвегия и САЩ, които не са в състояние да задоволят нуждите на Европа.
- Какви перспективи има въобще пред по-нататъшно сътрудничество на Русия с Европа?
- Още през април т. г. на заседание по развитието на енергийния сектор Владимир Путин заяви, че в средносрочна перспектива европейският пазар за нашите енергийни ресурси ще има вторично и дори минимално значение. Русия ще насочи износа си на изток и на юг.
(riafan.ru)