Предстои трудно многополюсно бъдеще
- Публикувана в Вторник, 24 Януари 2023
За новия международен ред няма готови рецепти за установяване на баланс и сигурност
Фьодор Лукянов
Миналата година стана първата, която регистрира реалната поява на развиващия се многополюсен свят. Идеята за такъв свят като цел възникна още в края на ХХ век като реакция на доминирането на САЩ и Запада след студената война. С други думи, многополярността не беше “за“, а “против“. При такава трактовка с различна готовност редица страни подкрепиха Русия — Китай, Индия, арабските страни и други.
Когато една нова идея тръгва от противното, тя се оказва особено силна — като вода, която капка по капка пробива камъка. Така става и с камъка на хегемонията. Някои по-прозорливи наблюдатели в Америка още в средата на 2000-те години писаха, използвайки математическа терминология, че “еднополюсният момент“, провъзгласен през 90-те години, вече е приключил, тъй като на международната арена се е появил нов силен полюс — “световният антиамериканизъм“. С други думи, свидетели сме на “съпротивление на материала“.
В края на 2000-те години това пирамидално устройство бе сполетяно от световна финансова криза, довела до нови трансформации и края на еднополюсната структура се видя. Две явления станаха признак за настъпилия край на световния ред, изграден след студената война. Първият, това е силовата акция на Русия в отговор на отказа на САЩ и НАТО да приемат нейните искания за дългосрочни гаранции за сигурност. Вторият — нежеланието на държавите, които не са пряко и официално обвързани със САЩ, да се присъединят към коалицията за изолация на Москва.
Корените на причините за действията на Русия отдавна нарастваха и се спускат чак до предишния период на политическата история — до това как завърши студената война. Анализът на самия украински сюжет е отделен предмет за изследване. Но неговото присъствие в международния политически сюжет несъмнено е предизвикателство за устоите в периода на западното доминиране. Прекалено острата реакция на САЩ и техните съюзници на днешните събития доказва това. Но докато за Русия става дума за държавата, която се чувства уязвима и затова трябва да вземе мерки за промяна на статуквото, в случая с останалия незападен свят ситуацията е доста по-сложна. Той е много разнороден. За някои там досегашната ситуация не само беше удобна, но дори изгодна.
Например Китай и Индия — най-големите страни извън Запада, винаги са били облагоприятствани от либералната глобализация като продукт на еднополюсния свят. Същевременно обаче никога не е било възможно да бъдат принудени да предприемат политическа стъпка под натиск от Запада, освен ако не виждат в нея взаимна изгода. Наред с това в този незападен свят има много най-различни противоречия — исторически, религиозни, икономически, териториални. Затова редица от тези страни са заинтересувани да останат в установените отвън стари рамки, които според тях балансират съществуващите конфликти.
И въпреки всичко, когато се разгоря военно-политическата криза около Украйна, повечето страни в света не се включиха в кампанията на САЩ и на останалия Запад срещу Русия. За повечето от тях политиката на Москва е на втори план. Причината за масовото нежелание да вървят в коловоза на САЩ и Европа е разбирането, че в света са настъпили дълбоки реални промени. Държавите от Азия, Близкия изток, Африка и Латинска Америка смятат, че ще е много по-полезно за тях да имат свободата да предприемат стъпки в различни посоки според конкретните случаи. Освен това те виждат, че довчерашният хегемон вече няма реална възможност да ги застави да постъпват така, както на него му се иска. Всъщност именно така изглежда многополюсната реалност.
Тук се появява и неизвестното. Светът няма опит във взаимодействието в рамките на международната политика, където има толкова много играчи от различен калибър, които влияят на общата картина. Няма и готови рецепти как да се установи баланс и стабилност. Всичко става ясно в крачка — и в двустранните отношения, и между държавите в различни регионални групи. Много от първоначално определените правила се оказват временни. Налага се страните да пробват разни начини за изясняване на отношенията, понякога военният път се оказва неизбежен. Ако търсим исторически аналогии, може да си припомним събитията в Европа през XVIII и особено през XIX век, когато постоянните сблъсъци между великите държави са играли ролята на коректив в йерархията и баланса на силите. Днес обаче не е възможно да проектираме същия модел в съвременните условия — мащабите са несравними.
По всичко личи, че многополюсният свят по определение няма да бъде спокойно място. Това, на което бяхме свидетели през 2022 г., е само началото. Открит остава и въпросът дали въобще е възможно да се установи някакъв баланс. Преди да постигнем повече или по-малко стройна композиция в света, за съжаление, ще се наложи да минем през поредица от конфликти и сътресения. Най-вероятно те ще имат локален характер и няма да придобият мащаба на световни войни, като през миналия век. Това обаче не означава, че те няма да бъдат достатъчно интензивни, със силен емоционален заряд, който ще въвлече и някои странични играчи. В такъв свят на страните и техните лидери освен сила ще са нужни гъвкавост, изобретателност, бърза реакция и умение да се минимизират загубите. Такива способности трябва да се изработват отсега, да се съхраняват и усъвършенстват, защото трудните времена предстоят за дълъг период. (globalaffairs.ru)