Полша е готова да даде танкове на Украйна и без съгласието на Германия
- Публикувана в Вторник, 24 Януари 2023
Москва обвини Киев, че разполага ракетни установки “Хаймарс“ в ядрените централи
Два дни след като западните съюзници попариха надеждите на Украйна за бърза доставка на танкове “Леопард 2“, късно в неделя Полша даде заявка да създаде съюз от държави, готови да пратят на Киев бойните машини.
Полският премиер Матеуш Моравецки обяви пред информационната агенция ПАП, че страната му може да създаде „малка коалиция“, която да осигури не само танкове, но и друго въоръжение на Киев, ако Германия не постигне съгласие за изпращането на „Леопард 2“ . В края на миналата седмица в друго интервю Моравецки обяви, че Полша е готова да прати танкове “Леопард 2“ на Украйна, дори без да получи одобрението на Германия за техния реекспорт, като подчерта, че съгласието на Берлин е от второстепенно значение. Такова не беше получено на срещата в петък на западните съюзници в базата „Рамщайн“, където германският министър на отбраната Борис Писториус обяви, че още не е взето решение за изпращане на танкове “Леопард“ на Украйна, но ще бъдат проучени възможностите за евентуална доставка. Писториус обяви, че скоро ще посети Украйна. Той подчерта, че по въпроса за танковете за Украйна Берлин води интензивен диалог с международните партньори, най-вече с Вашингтон.
Службата за външно разузнаване на Русия (СВР) обвини вчера Украйна, че е складирала доставени от Запада оръжия, вкл. реактивни системи за залпов огън “Хаймарс“ (HIMARS), в атомните си електроцентрали, предадоха Ройтерс и БТА. СВР не представи доказателства в подкрепа на своите твърдения, отбелязва Ройтерс и прави уговорката, че не може да провери тяхната достоверност.
В изявлението пише, че доставени от Съединените щати ракети “Хаймарс“, системи за противовъздушна отбрана и артилерийски боеприпаси са били разположени в Ровненската АЕЦ в Северозападна Украйна. Според СВР това е станало през последната седмица на декември. Украинските дрени електроцентрали са в центъра на вниманието от началото на конфликта, отбелязва Ройтерс. Руските въоръжени сили превзеха неработещата АЕЦ Чернобил по-малко от 48 часа след като нахлуха в съседната държава, а малко по-късно — и най-голямата ядрена централа в Европа — Запорожката АЕЦ.
Киев и Москва се обвиняват взаимно за обстрелите на Запорожката АЕЦ. Украйна твърди още, че Русия използва атомната централа като оръжеен склад. Международната агенция за атомна енергия изрази силно безпокойство заради атаките срещу централата и предупреди за риск от ядрена катастрофа.
/