Споразумението Китай-ЕС – Пример за успешно сътрудничество
- Публикувана в Сряда, 06 Януари 2021
То ще доведе до растеж на световната икономика
В годината на 45-годишния юбилей от установяването на дипломатически отношения между Китай и ЕС, лидерите на Китай и Европа обявиха официално, че преговорите за историческото инвестиционно споразумение между тях са приключили, в рамките на предвидения срок.
Така, благодарение на конструктивната си политика в продължилите седем години преговори между Китай и страните-членки на ЕС, в следващите месеци можем да очакваме подписването на дългоочаквания исторически документ. Инвестиционното споразумение ще бъде от взаимноизгодна полза, както за Китай, така и за Европа а и за цялата световна икономика.
Желанието на Китай за справедливи и балансирани отношения между КНР и ЕС се вижда ясно в много от проведените и продължаващи в страната реформи, които са насочени към отварянето на Поднебесната към света. Това се подчертава нееднократно и в различни изказвания на председателя Си Дзинпин, като се откроява и в новогодишното му приветствие в навечерието на 2021 г.: „Благодарение на реформите и отварянето си към света, Китай извърши истинско чудо. В бъдеще ще продължим да разширяваме отварянето, да задълбочаваме реформите и пишем нови страници в историята на нашето възраждане.”
От своя страна, източници от Европейската комисия споделят пред световните медии, че „резултатът от преговорите за инвестиционното споразумение е най-амбициозният резултат, който Китай някога е договарял с трета държава“.
Предисторията
Инвестиционното споразумение между Китай и страните от ЕС е в процес на договаряне от почти седем години, и по всяка вероятност ще е необходима най-малко година, докато то влезе в сила, тъй като то трябва да бъде одобрено и от Европейския парламент. Но самият факт за постигането на принципно съгласие по текстовете от документа, недвусмислено показва, че страните са силно заинтересовани от скорошното му подписване и влизане в сила.
Принципното приключване на преговорите по Инвестиционното споразумение между Китай и Европа се случи ден преди края на 2020, когато китайският президент Си Дзинпин проведе видео-среща с ръководителите на няколко страни-членки на ЕС, сред които германският канцлер Ангела Меркел, френският президент Еманюел Макрон, председателите на Европейския съвет Шарл Мишел и на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен. По време на онлайн срещата, лидерите на Китай и Европа обявиха официално, че преговорите за инвестиционното споразумение между тях са приключили в предвидения срок.
Още по време на историческия Пети пленум на ЦК на ККП, който се проведе в Пекин в края на м. октомври 2020 г., и който по значението на обсъдените проблеми и взетите решения се нарежда сред най-важните форуми на китайската ККП през последните десетилетия, бяха откроени няколко акцента. Сред тях като едно от най-важните бе Китай да се отвори към външния свят и да се постигне нова ера във взаимноизгодното сътрудничество.
„Китай следва да се придържа към политика на осъзнаване на отвореността към външния свят, насърчавайки международното сътрудничество, разчитайки на предимствата на огромния пазар на страната за постигане на взаимни ползи. Необходимо е да се изгради нова система на отворена икономика от още по-високо ниво, да се повиши цялостно равнище на отвореност на страната към външния свят, да се насърчи либерализацията и опростяването на търговията и инвестициите” , заяви в словото си при откриването на Петия пленум Председателят Си Дзинпин. И тази политика вече е в действие. Един от най-ярките резултати е постигането на принципното съгласие между Китай и ЕС във връзка с Инвестиционното споразумение в последния ден на 2020.
„Пътят напред не е само за нас, а за всички, тъй като светът е едно семейство. След година на неимоверни трудности и изпитания, ние разбираме по-дълбоко от всякога значението на общността на споделена съдба за цялото човечество. Разговарях многократно с нови и стари приятели от други страни, участвах в онлайн срещи и най-честата тема бе единството в общата борба срещу пандемията. Хората от целия свят трябва да си подадат ръце, за да се справим по-бързо със заразата и превърнем Земята в по-хубав дом” – тези думи на китайският президент Си Дзинпин в новогодишното му слово, са още едно доказателство за искреното желание на Китай за балансирани взаимоизгодни отношения със страните-членки на ЕС.
Какво следва
Непосредствено след приключването на преговорите по последните текстове, някои високопоставени представители на ЕК прогнозираха, че политическо споразумение е възможно преди края на годината. Това не се случи, но идващите месеци дават надежда и шанс за официалното му подписване.
Споразумението има за цел да разшири и подобри достъпът на европейски компании до китайския пазар – от една страна, и от друга – на китайски стоки и компании до всяка от страните-членки на ЕС. Ще се разширят и възможностите за инвестиции. Така, след подписване на Инвестиционното споразумение ще се открият нови възможности за бизнес във втората по големина икономика в света.
В съвместно изявление на Европейския съвет и Европейската комисия се посочва: “Настоящото споразумение е от голямо икономическо значение и също така обвързва страните в инвестиционна връзка, основана на ценности и на принципите на устойчиво развитие. След като влезе в сила, Споразумението ще помогне за балансиране на търговските и инвестиционни отношения между ЕС и Китай.”
В новогодишната си реч китайският посланик в ЕС Джан Мин казва по повод приключилите ден по-рано преговори чрез видео-разговорите между Си Дзинпин и представителите на ЕС и ЕК: „Приключването на преговорите за Инвестиционното споразумение между страните-членки на ЕС и Китай е от изключително важно значение за развитието на европейско-китайските отношения , но освен това подписването на това Споразумение ще доведе и до растеж на световната икономика.”
А казаното от председателя Си Дзинпин в новогодишното му послание потвърждава недвусмислено решимостта на Китай да развива своята икономика и международни отношения в контекста на новия етап от цивилизационното развитие: „Отношенията между Китай и ЕС са изправени пред важни възможности. Обединението дава сила, а отделянето я отслабва”
Ето и мнението на Директорът за Китай във Федерацията на германските индустрии Йоахим Ланг пред световните медии, след приключване на онлайн-разговорите: „По-добрите конкурентни условия в държавно контролираната икономика на Китай са от голяма полза за германските, европейските и китайските компании“.
По време на видео-срещата председателят Си Дзинпин е подчертал, че 2020 година е била специална за Китай, за Европа, а също и за света. Заради пандемията от коронавируса и промените в света, неяснотите се увеличават. И точно в този контекст, Китай и Европа заедно могат да преодолеят трудностите и да постигнат ползотворни резултати в отношенията между страните. Същевременно Си Дзинпин е изразил надежда, че Европа ще подкрепя свободната търговия и мултилитерализма, а също така ще се постарае да създаде открита, недискриминационна и справедлива бизнес-среда. От своя страна Китай ще продължи да полага усилия за изграждането на нова структура за развитието и ще предоставя все повече възможности за пазара, а също така и ще създава условия за все по-голямо пространство за сътрудничество.
Председателя на Европейската комисия Урсула фон ден Лайен обяви след разговорите, че „Европейският съюз и Китай са постигнали принципно съгласие относно Всеобхватното споразумение за инвестиции между Пекин и единния блок”. В речта си тя апелира за взаимноизгодни икономически отношения между Китай и страните-членки, като подчертава, че „утрешният свят, след коронавируса, се нуждае от тези отношения, за да бъде силен . Тя счита също така, че сделката ще донесе “по-балансирана търговия“ и повече “бизнес възможности за всички“.
Споразумението открива нова страница в отношенията между Китай и ЕС. На практика това е изключително голям успех на китайската дипломация. И тук можем да откроим два акцента: първо — разбирането, изразявано неколкократно от китайския президент Си Дзинпин — че „всички сме в една лодка” и второ – че през 21 век, светът не може да се развива под знака на моноцентрализма или под диктата на една или друга държава. Това споразумение е пример за постигането на балансирано сътрудничество в интерес на различните страни и региони.
Ивета Балевска