САЩ: Амбиции и прогнози без покритие
- Публикувана в Сряда, 06 Януари 2021
Във Вашингтон смятат да победят Русия с помощта на глобалното затопляне
Наричат бъдещия екип на Байдън “трето правителство на Обама“
Топящите се ледове в Арктика
В навечерието на Новата година бившата съветничка на Тръмп за Русия Фиона Хил направи приятно предсказание за Байдън: Москва ще тръгне на отстъпки пред Вашингтон и към това ще я тласне глобалното затопляне. Може би нейната прогноза се дължи на зачестилите коментари на експерти, които твърдят, че топенето на ледовете ще окаже силно влияние на геополитическата обстановка в света. А руското Външно министерство сочи точка далеч от Арктика като повод за възобновяване на контактите със САЩ.
Освен предсказание Фиона Хил, смятана за един от най-големите авторитети сред анализаторите в сферата на геополитиката, даде и съвети на новоизбрания американски президент. От страниците на в. “Ню Йорк таймс“ тя му препоръчва да не се отнася към Русия с пренебрежение, както според нея е постъпвала администрацията на Обама, когато Байдън беше вицепрезидент. “Обама се отнасяше много пренебрежително към Русия, наричаше я регионална държава, въобще не искаше да мисли много за Русия. Светът обаче изцяло се промени. Байдън не може да бъде Обама втори номер. Ще му се наложи да мисли по друг начин“, смята Хил.
Байдън има кратка, но не съвсем проста история на отношенията си с Путин. Той се е срещал с руския лидер само веднъж по време на визитата си в Москва през 2011 г., когато Путин бе премиер. В поздравлението на руския президент до бъдещия му американски колега няма следи на враждебност и в него се изразява “увереност, че Русия и САЩ, които носят особена отговорност за световната сигурност и стабилност, могат независимо от разногласията реално да способстват за решаването на много проблеми и предизвикателства, пред които днес е изправен светът“, отбелязва авторката.
Прогнози на базата
на параноя
Според нея обаче Русия продължава да представлява “хибридна опасност“ за САЩ. След това тя прави неочакван извод: “Смятам, че с течение на времето на Русия ще й се наложи да промени политиката си, но не като следствие от нашия натиск, а поради огромната тежест на климатичните промени“. Тя обяснява, че топенето на полярните ледове за първи път ще доведе до съперничество за морските маршрути в Арктика. “По тези въпроси са нужни свежи мисли“, предупреждава Хил. Именно затова Байдън е предвидил в администрацията си поста на специален представител по проблемите на климата, за който е номиниран Джон Кери, добре познат в Москва. В качеството си на държавен секретар в екипа на Обама той има зад гърба си многочасови разговори с представители на руското ръководство за Иран, Сирия, Украйна и други въпроси.
Бившият посланик на САЩ в Москва при Обама — Майкъл Макфол, също даде прогноза, но тя е коренно различна. Той е уверен, че по отношение на страните от постсъветското пространство Байдън ще се върне към политиката на Обама. Ще задълбочи сътрудничеството с Молдова, Украйна, Грузия и други републики, граничещи с Русия. “Не случайно в неговия екип има много хора с богат опит в тези страни, а и неговият личен опит е солиден“, твърди Макфол.
Какво в действителност не можем да очакваме от Байдън, това е да повтори курса на Обама към Русия, смята руският американист Дмитрий Дробницки. Сега стоят твърде различни задачи за решаване. “На политиката на бившия шеф на Байдън силно влияние оказваха личните му качества. А Обама имаше една важна особеност — той беше прекалено обидчив. Когато стана ясно, че Москва не го възприема като пророк и лидер на демокрацията, отношенията между двете страни рязко се влошиха“, казва експертът.
Стари актьори,
нови сценарии
Той напомня, че Обама се появи във вашингтонския елит като представител на харвардското младо поколение и се опита да покаже на света каква трябва да бъде демокрацията и как въобще трябва да се живее. “След войната срещу Либия обаче през 2011 г. стана ясно, че повечето политици нямат намерение да го слушат. Тогава се появи “другият“ Обама, който приличаше много повече на Бил Клинтън и Джо Байдън, отколкото на собствения си образ до този момент. Започнаха се изявления от типа, че “Русия е регионална сила, която произвежда нефт, газ и малко оръжие“. Така Обама започна с опит за презареждане на двустранните отношения, а завърши със сблъсък“, отбелязва Дробницки.
Според него Байдън едва ли ще се осланя на емоциите си. “Той идва с определена геополитическа задача — да опази либералното статукво на Запада. Към целия свят той ще прилага една и съща политика — максимално ще приближава към Вашингтон идеологическите съюзници и ще упражнява максимален натиск на всички останали. Натискът ще бъде суров и всички средства ще бъдат добри. Не е известно обаче дали ще постигне целта си. САЩ имат на разположение още няколко години и няколко десетки трилиона долара от печатната машина, за да я постигнат“, убеден е експертът.
Арктика — главна сцена
Други руски експерти допускат, че напълно е възможно климатичните промени да повлияят на външната политика, но не само на Русия, а на всички страни. По всяка вероятност вашингтонските политолози като Хил се ръководят от следната логика: поведението на Москва на световната арена ще се измени от само себе си на фона на привършването на петролната ера, а това автоматично ще доведе до понижаване на доходната част в руския бюджет. “Намаляването на природните въглеродни ресурси може да подтикне Байдън да се върне към Парижките споразумения. Сред дългосрочните негативни последици от подобна стъпка е свиване на световния пазар на петролните и газови продукти“, обяснява генералният директор на Руския съвет по международни работи Андрей Кортунов.
Той добавя, че климатичните промени ще усилят значението на преговорите между Русия и Америка за Арктика. През пролетта на 2021 г. Русия поема председателството на Арктическия съвет и до голяма степен ще определя дневния ред в многостранното сътрудничество. Там може да се открият възможности за нов диалог. Има опасност обаче съперничеството между арктическите страни да се засили и то не само между Русия и САЩ, но и с останалите страни главно по линия на границите. “Ще се изостри конкуренцията между държавите, които контролират бреговата линия на Северния ледовит океан и всички останали, които искат да получат своя дял от “арктическата баница“, опасява се Кортунов.
Има и група руски експерти, които виждат възможната точка на съприкосновение между интересите на Русия и САЩ в съвсем друга точка на света. Говорителят на руското Външно министерство Мария Захарова заяви, че след идването на власт на Джо Байдън Москва разчита на продължаване на руско-американските контакти по проблемите, свързани с Афганистан. “През последните години между нашите страни бе установен конструктивен диалог по въпросите за мирно уреждане в Афганистан“, напомни тя.
По мнението на Кортунов при администрацията на Байдън за възстановяване на контактите за Афганистан има определени предпоставки. “Американците искат да се изтеглят от Афганистан, без да се посрамят. Затова им е нужно да се договорят с талибаните, че за определен срок те ще сътрудничат с правителството в Кабул и няма да се опитват да заемат мястото му“, пояснява експертът.
Кортунов напомня, че Русия има своя система на контакти и своя линия за комуникации с талибаните. Щатите имат интерес да координират действията си с Москва, за да може със съвместни усилия да мотивират талибаните да направят компромис. При това в Кремъл трябва да помнят, че Байкън се отнася към Русия много по-критично, отколкото Тръмп. Нещо повече, по време на предизборните дебати Байдън обвиняваше съперника си, че не е реагирал по никакъв начин на съобщенията в печата, че руснаците били готови да плащат на талибаните голямо възнаграждение за главата на всеки убит американски войник.
Дори след като в Америка признаха, че подобни с нищо непотвърдени информации не са нищо повече от евтини журналистически измислици и бе обяснено, че най-малкото Русия няма никакъв интерес да плаща на талибаните за каквото и да било, преговорните позиции на САЩ бяха вече сериозно подкопани. “Когато една страна така откровено лъже, с нея трудно може да се водят разговори. За да се нормализира руско-американският диалог, ще се наложи Вашингтон да “преглътне гордостта и чувството си на превъзходство“, коментира руският експерт.
(“Взгляд“)
Страницата подготви Светлана Михова