Фондация защитава “Северен поток-2“
- Публикувана в Сряда, 20 Януари 2021
На 15 януари възобновяват изграждането на газопровода
В началото на годината в Европа се оживиха коментарите за бъдещето на “Северен поток-2“. Експерти правят опит да отгатнат каква ще бъде политиката на Джо Байдън по отношение на газопровода. Песимизмът надделява, въпреки че за всички е ясно, че проектът е изгоден за европейските потребители, а новоизбраният американски президент има намерение “да сдобрява“ Америка с Европа.
“Президентството на Байдън ще сложи началото на газова война в непосредствена близост до Швеция заради газопровода “Северен поток-2“, писа с тревога шведският в. “Свенска дагбладет“. В статията се посочва, че следващият президент е още по-върл враг на проекта, отколкото беше Тръмп. Като една от причините се изтъква желанието на Байдън да се изявява като голям защитник на околната среда и затова представя газопровода като опасен.
Може би, именно затова тези дни едно събитие в Германия предизвика особен интерес. Германските власти одобриха създаването на фондация “Защита на климата и на околната среда“. Тя трябва да съдейства за завършване строителството на “Северен поток-2“. В Берлин смятат, че проектът следва да получи подкрепата на целия Евросъюз, където за съжаление има и не малко противници на газопровода. Според наблюдатели фондацията е нужна за решаване на важни проблеми, които ще възникнат едва след завършването на проекта.
Според председателя на Комисията по енергетика в Бундестага Клаус Ернст създаването на фондация в подкрепа на “Северен поток-2“ не е достатъчно. Нужни са допълнителни мерки на базата на Евросъюза. “Германия и ЕС трябва да съгласуват действията си, за да се защитят в бъдеще от държави, които се опитват да отстояват икономическите си интереси с помощта на санкции, противоречащи на международното право“, заяви той.
След като парламентът на провинция Мекленбург-Горна Померания, където газопроводът излиза от морето, одобри фондацията с пълно мнозинство, премиерът на региона Мануела Швезиг отбеляза главните задачи. Макар че няма да участва в строителството, нито в управлението на проекта, фондацията ще има възможност да съдейства за завършването му. Пред нея стоят 11 цели, свързани със зелената енергетика и добив на екологически чисти енергоносители. Едва в последния пункт се споменава “приносът, който фондацията може да даде в етапа на довършването на строежа и за осигуряването на надеждни доставки на газ в Европа“.
По съобщения в германския печат обаче фондацията ще създаде търговско предприятие за доизграждането на газопровода. Предполага се, че германските компании няма да нарушат наложения от САЩ санкционен режим, тъй като участието им в строителството няма да бъде пряко, а чрез посредничеството на фондацията. Правителството на Мекленбург-Горна Померания внася в уставния капитал на фондацията 200 хиляди евро и затова бе необходимо одобрението на местния парламент.
Още в първите дни на новата година Сенатът на САЩ прие военния бюджет на страната, в който е предвидено разширяване на санкциите срещу “Северен по-ток-2“. Руският вицепремиер Александър Новак нарече санкциите открит протекционизъм, насочен към получаване на изгодни търговски условия и фактическо натрапване на американския шистов газ на европейския енергиен пазар. Той е уверен, че проектът ще бъде реализиран — особено като се има предвид подкрепата на европейските компании. В Датската енергийна асоциация заявиха, че прокарването на тръбите край бреговете на Дания ще бъде възобновено на 15 януари.
Депутатът от Бундестага от партията “Алтернатива за Германия“ Валдемар Гердт нарече решението на парламента на провинция Мекленбург-Горна Померания първата открита инициатива в подкрепа на така нужния на Германия проект. “Независимо от силното политическо противодействие отвъд океана и санкциите срещу “Северен поток-2“ в Бундестага се намериха достойни политици, които защитиха националния интерес. Става дума не само и не толкова за финанси, колкото за достойнство“, каза Гердт. Той поясни, че участващите в строителството на газопровода компании може да се надяват на компенсация за материалния ущърб, който се появи в резултат от санкциите. “Сега още е рано да се говори, че Евросъюзът ще подкрепи фондацията “Защита на климата и на околната среда“, но в крайна сметка на първо място става дума за германските интереси“, добави политикът. Според него подкрепящите изграждането на газопровода в Европа са много повече от онези, които не искат да позволят Германия да се превърне в централен хъб на руския газ.
Въпреки всичко Гердт се надява, че правителството на Германия ще предприеме още стъпки в подкрепа на предприемачите и подобряване отношенията с Русия, а създаването на фондацията е “само първата лястовичка“. “Въпросът за “Северен поток-2“ е въпрос за суверенитета на германското правителство и на цялата страна. Излиза, че според нашите отвъдокеански партньори ние като суверенна държава нямаме право да се грижим за нашата енергийна сигурност. В продължение на десетилетия всъщност Германия не е взимала никакви решения, с които да докаже, че е суверенна страна“, отбеляза германският политик.
Създаването на фондацията в подкрепа на газопровода не буди особен оптимизъм у руските експерти. Водещият експерт в руската Фондация за национална енергийна сигурност Игор Юшков поясни, че предприетата от правителството на Мекленбург-Горна Померания стъпка няма да помогне да бъдат избегнати американските санкции. Той напомни за безсилието на предприеманите по-рано от Евросъюза мерки в опит да се противостои на едностранните санкции на САЩ. Като пример експертът даде излизането на Вашингтон от договора за Иран и налагането на санкции срещу купувачите на ирански петрол. Брюксел обяви някакъв финансов план, който по замисъл трябваше да даде гаранции на компаниите, търгуващи с Техеран, но той така и не можа да бъде задействан. “Страните се страхуват от американските санкции, от това, че ще им бъдат наложени огромни глоби и ще бъдат изгонени от международния пазар. Затова и никой не се осмели да купува ирански петрол. Европа може да създава колкото иска инструменти, но те няма да работят, защото компаниите не вярват, че те са ефективни“ обясни Игор Юшков.
Той нарече несъстоятелни предположенията на немските наблюдатели, че фондацията се създава с цел да защити европейските компании от американския натиск. “Не е ясно как тази нова фондация може да заобиколи санкциите. Процесът на полагане на тръбите от специализираните кораби може спокойно да се наблюдава онлайн. Като започнат да издават сертификати, веднага ще стане известно кои именно компании участват в строителството. Експертът допусна, че фондацията всъщност се създава за преодоляване на ограниченията, които произтичат не от американските санкции, а от Третия енергиен пакет на ЕС и от т.нар. Газова директива. В крайна сметка “Газпром“ сам ще довърши проекта независимо от натиска на Вашингтон.
“По-рано Газовата директива — т.е. антимонополното законодателство на Евросъюза, не се разпространяваше на морските газопроводи, тъй като това е абсурдно. От основните положения на директивата следва, че един доставчик няма право да владее тръбата и да я зарежда с повече от 50 на сто от нейната мощност. Презумпцията е, че по този начин потребителят ще има възможност за избор най-малко между двама доставчици“, напомни правилата Валдемар Гердт. Тези условия обаче са нелепи за морските газопроводи, особено когато става дума за Германия, тъй като там няма откъде да дойде друг доставчик. “Даже на брега няма други газопроводи. “Газпром“ години наред се опитва да обясни на Брюксел безсмислието на това правило, като най-доброто доказателство е примерът със “Северен поток-1“. В Грайфсвалд, където тръбата излиза на брега, няма нито един друг газопровод, нито терминал за втечнен газ. Там няма откъде да се вземе алтернативен доставчик, но въпреки това европейците разпространиха Газовата доктрина и на морските газопроводи. Де факто тя трябваше да издигне бариери само срещу един проект — “Северен поток-2“, отбеляза експертът.
За да се избегнат оковите на антимонополното законодателство, трябва добре да бъде обоснован въпросът защо именно “Северен поток-2“ може да бъде изведен извън действието на Третия енергопакет. “Предполагам, че със създаването в Германия на фондацията “Защита на климата и на околната среда“ е бил избран вариант да се намери инструмент, който да предоставя статут на екологично важни проекти. С такъв статут може да се иска изключването на “Северен поток-2“ от Газовата доктрина“, смята Гердт.
Наистина, експертите споделят мнението, че втората тръба по дъното на Балтийско море значително ще подобри ситуацията с изхвърлянето на въглеокиси в атмосферата. Както е известно, алтернативата — украинската газотранспортна система е остаряла, много по-дълга и за пренасянето на всеки 1000 куб. м гориво се харчи много повече енергия. В полза на идеята за предоставяне на екологичен статут на “Северен поток-2“ говорят и уверенията на “Газпром“, че в перспектива по него ще може да се подава водород. На първо време газът може да бъде смесван с метан. В Европа е разрешено захранването на електростанции с такава смес. Ако има търсене, “Газпром“ има възможност и е готов от метана да получава сив водород (с примес на въглероден двуокис), или син водород и да го доставя в Европа.
Страницата подготви Светлана Михова
При Байдън предстои още по-ожесточена битка за “Северен поток-2“
Строителството на газопровода се възобновява