МАЕ: Глобалните въглеродни емисии ще ударят рекорд през 2023 г.
- Сряда, 21 Юли 2021
Само около 380 млн долара са отпуснати за “зелени“ инвестиции
Въглеродните емисии са на път да достигнат рекорд в световен мащаб през 2023 г., тъй като само 2% от средствата за възстановяване от пандемията се изразходват за чиста енергия, съобщи Международната агенция по енергетика (МАЕ), пише БГНЕС.
МАЕ заяви, че от планираните разходи за възстановяване от 16 трилиона долара (14 трилиона евро) само около 380 млн. долара са били отпуснати за “зелени“ инвестиции. Плановете за разходи означават, че глобалните въглеродни емисии ще достигнат рекордни нива през 2023 г., без “да се вижда ясен пик“, се казва в изявление на агенцията. Ако всички планове за разходи бъдат реализирани, каза междуправителственият орган, глобалните емисии на въглерод ще достигнат рекордни нива през 2023 г. и ще продължат да се увеличават през следващите години. Като цяло замърсяването с въглерод ще бъде с 3,5 млрд. т по-високо от сценария, при който икономиките отговарят на целта задържането на температурата от 1,5 градуса от Парижката климатична сделка.
„Откакто избухна кризата с Covid-19, много правителства говориха за важността на по-доброто изграждане за по-чисто бъдеще, но много от тях тепърва ще поставят парите си там, където трябва“, каза изпълнителният директор на МАЕ Фатих Бирол. ООН казва, че за да се запази целта за увеличаване на температурата с 1,5 градуса, емисиите трябва да падат средно с повече от 7% годишно до 2030 г.
Въпреки че през миналата година замърсяванията заради пандемията и ограниченията за пътуване намалиха за кратко замърсяването с въглерод, концентрациите на затоплящи планетите газове в земната атмосфера все още се увеличават. С рекордните горещи вълни, поразяващи Северна Америка и части от Северна Европа, потопени в безпрецедентни наводнения, въздействието на изменението на климата засяга дори развитите икономики по-силно от всякога. МАЕ заяви, че инвестиционните мерки, обявени сред страните от Г-20, се очаква да покрият 60 % от разходите, необходими за поддържане на температурните цели. Сред развиващите се страни това е едва 20 %, тъй като страните, засегнати от Covid-19, отдават приоритет на спешните разходи за здравеопазване и благосъстояние пред устойчивите инвестиции, установява анализът.