Путин: В Нагорни Карабах вече се създават условия за мирен живот
- Публикувана в Понеделник, 29 Ноември 2021
Руският президент проведе среща с лидерите на Азербайджан и Армения
Тристранни преговори между президентите на Русия и Азербайджан Владимир Путин и Илхам Алиев, и премиера на Армения Никол Пашинян, се състояха в Сочи. На нея тримата лидери обсъдиха по-нататъшните стъпки за установяване на стабилност и мир в Нагорни Карабах, пише Епицентър. Преди тристранната среща Путин проведе разговор на четири очи с президента Илхам Алиев.
“Преди всичко искам да ви благодаря, че приехте поканата, за да обсъдим постигнатото за изминалата година, заяви руският лидер при откриването на срещата и изтъкна значението на факта, че в Карабах се създават условия за мирен живот. Той отбеляза, че със съдействието на Москва 53 000 бежанци са се върнали в домовете си.
“За съжаление, все още не всички въпроси са решени. Осведомен съм и за инцидентите на границата, и за трачните случаи, при които загиват и страдат хора и от двете страни. Това са въпроси, които изискват особено внимание от наша страна. Затова и се събираме, за да избягваме подобни инциденти в бъдеще. Но за една година е направено не малко. На първо място, нямаме мащабни бойни действия, което само по себе си вече е добре“, изтъкна Путин.
Руският лидер добави, че разчита на приемане на решения за разблокиране на транспортните комуникации, за да се създават условия за възстановяване на Нагорни Карабах. Това ще позволи да се нормализира стопанската дейност и да се развива икономиката, което ще се отрази благоприятно на живота на хората.
“В продължение на векове сме живели в състава на една държава, имаме изключително дълбоки исторически връзки. Не трябва да допускаме те да бъдат разрушени, а напротив — трябва да ги възстановяваме и укрепваме“, подчерта Путин.Той подкрепи предстоящата среща на Пашинян и Алиев с председателя на Европейския съвет Шарл Мишел, като изтъкна, че колкото повече възможности за пряк диалог има, толкова по-добре.
Баку очаква да получи карта на минните полета на териториите, които са минали под негов контрол и да се подпише мирен договор, вкойто да се признава териториалната цялост на страната. Азерската страна настоява още да се уточнят границите, да се обсъди откриване на транспортен коридор към Нахичеван и създаването на комуникации в региона. Армения от своя страна иска връщането на своите военнопленници и извеждането на войските от приграничните територии, които счита за свои. Според Пашинян, след проникването на азерски войски през май Баку контролира 41 кв. км арменска територия.
Ереван не възразява да открие комуникациите за връзка между Азербайджан с Нахичеван, но е против “коридорите“ – в такъв случай на пътя трябва да има пунктове за граничен и митнически контрол, но тогава суверенитетът на страната над шосето ще бъде непълен. Освен това Ереван настоява да охранява арменското културно наследство на карабахските територии, контролирани от Баку.
РИА „Новости” припомня, че в края на септември 2020 г в Нагорни Карабах бяха възобновени бойните действия, които продължиха дългогодишния конфликт и доведоха до жертви и сред мирното население. След няколко неуспешни опита за сключване на примирие, това стана факт след тристранното съглашение, постигнато в нощта на 10 ноември. При посредничеството на Москва Азербайджан и Армения се договориха да прекратят напълно огъня, да останат на заеманите в момента позиции и да разменят пленниците и телата на загиналите. Освен това, към Азербайджан преминаха Келбаджарския и Лачинския райони, както и части от Агдамския района, които преди това бяха под контрола на непризнатата Нагорно-Карабахска република. В региона бяха разположени руски миротворци.