Финландия ще поиска членство в НАТО, съобщиха президентът и премиерката на страната
- Публикувана в Понеделник, 16 Май 2022
Владимир Путин: Отказът на Хелзинки от военен неутралитет ще е грешка
Финландия реши да отправи молба за членство в НАТО. Това обявиха вчера президентът и премиерката на северната страна. Решението е пряка последица от руското нахлуване в Украйна, предаде АФП. Държавният глава и правителствен съвет “решиха съвместно, че Финландия ще поиска да стане членка на НАТО“, заяви финландският президент Саули Нинистьо. „Това е исторически ден. Започва нова ера“, каза той на пресконференция.
Днес се очаква проектът за присъединяване да бъде разгледан от 200-членния финландския парламент, след което да последва гласуване, съобщи председателят на камарата. Подкрепа за членството на страната в алианса бе получена в събота от социалдемократическата партия на премиерката Сана Марин. „Надяваме се парламентът да потвърди решението относно кандидатурата ни за НАТО в близките дни. Тя ще се базира на ясен мандат“, заяви Марин.
Москва заплаши да предприеме в отговор репресивни „военнотехнически“ мерки. В близките дни се очаква молба за членство в пакта да подаде и Швеция. Войната в Украйна предизвика във Финландия исторически скок на подкрепата за влизане в НАТО с цел по-добра защита от Русия, с която страната споделя 1300-километрова граница. Според последните анкети над 3/4 от финландците желаят членство в алианса – тройно повече, отколкото преди руската агресия в Украйна, предаде Епицентър.
В събота финландският президент информира по телефона руския си колега Владимир Путин, че Хелзинки скоро ще отправи молба за членство в НАТО, което предизвиква остра реакция в Москва. Руският президент посочи, че влизането в НАТО „би било грешка“, защото „няма никаква заплаха за сигурността на Финландия“, съобщи Кремъл.
„Владимир Путин изтъкна, че отказът от традиционната политика на военен неутралитет би бил погрешен, тъй като не съществуват никакви заплахи за сигурността на Финландия. Подобна промяна във външнополитическия курс на страната може да се отрази отрицателно върху руско-финландските отношения, изграждани дълги години в дух на добросъседство и партньорско сътрудничество“, подчертава Кремъл. Според съобщението двамата лидери са обсъдили и ситуацията в Украйна. Путин споделил с Нинистьо свои „оценки за състоянието на преговорния процес между руски и украински представители, фактически замразен от Киев, който не проявява заинтересованост от сериозен и конструктивен диалог“.
Инициативата за разговора дошла от финландска страна, като президентът Саули Нинистьо се обади на руския си колега Владимир Путин във връзка с предстоящото кандидатстване за членство в НАТО, осъдено от Москва, съобщи Хелзинки. „Разговорът бе прям, без заобикалки и премина без раздразнение. Сметнато бе за важно да се избегнат напрежения“, заяви финландският държавен глава в комюнике от своя офис. Финландия „има желание коректно и професионално да се занимава с практическите проблеми, свързани с факта, че е страна, съседна на Русия“, увери Хелзинки. Според Хелзинки Саули Нинистьо е казал на Владимир Путин, че искането на Москва от 2021 г. да се замрази разширяването на НАТО, а след това и нахлуването в Украйна са променили „из основи сигурността в околната среда на Финландия“. В сряда финландският президент заяви, че Москва носи отговорността за плановете на страната му, исторически необвързана, да се присъедини към алианса. „Вие причинихте това. Погледнете се в огледалото“, каза той.