Москва дава храни срещу отмяна на санкциите
- Публикувана в Четвъртък, 26 Май 2022
Продоволствената криза крие рискове от граждански вълнения в Европа, сочи анализ на „Евронюз“
Международните санкции, наложени на Москва заради военната ѝ кампания в Украйна, трябва да бъдат отменени, за да се избегне световна продоволствена криза, заяви руски заместник-министър на външните работи, предаде агенция БГНЕС.
“Решаването на продоволствения проблем изисква цялостен подход, включително премахване на санкциите, наложени върху руския износ и финансови транзакции“, заяви Андрей Руденко в коментар, цитира от руските информационни агенции. “То изисква също така Украйна да разминира всички пристанища, където акостират кораби, а Русия е готова да осигури необходимия хуманитарен достъп“, добавя Руденко.
Военната кампания на Русия в Украйна и вълната от санкции срещу Москва заради офанзивата нарушиха доставките на торове, пшеница и други стоки, които двете страни изнасят. Само Русия и Украйна произвеждат 30 % от световните доставки на пшеница.
ООН призова преди дни руските власти да освободят зърното, заседнало в украинските пристанища.
Войната в Украйна разкри уязвимостта на нашата хранителна система, както и първите месеци на епидемията от COVID, посочва междувременно с свой анализ „Евронюз“. В него фокусът е върху украинската пшеница, но ограниченията на руските износители да се разплащат в долари и евро също играе своята роля.
Най-много се очаква да пострадат страните с голям внос, но има и опасения за повишаване на цените в развитите икономики в Европа и Северна Америка. Украйна изнася една десета от световното производство на пшеница, една пета от ечемика и рапицата и около половината от слънчогледовото семе. Държавите от Близкия изток биха могли да пострадат най-много, тъй като Египет и Либия внасят над 40 % от храната си от Украйна, но износът на страната доминира и в Западна Африка, където Нигерия, Сенегал и Гвинея внасят много, твърди „Евронюз“.
За западните потребители цените на суровите съставки съставляват само малка част от цената, което означава, че инфлацията на цените на храните, дължаща се на украинския износ, е само около 10 %. На места обаче, където цените на храните са тясно свързани с цените на суровините, като Сомалия или Тунис, инфлацията може да достигне 100–200%.
Въпреки изолацията от увеличението на суровините, в момента животът на много хора в Европа е затруднен от токсичната комбинация между цените на храните и енергията.
Политическите протести срещу повишаването на цените могат лесно да прераснат в насилие, както се случи във Франция през 2019 г., когато протестиращите от “Жълтите жилетки“ подпалиха огньове и разрушиха сгради в отговор на повишаването на цените на горивата, припомня „Евронюз“.