Над 75% от българите едва връзват двата края
- Публикувана в Четвъртък, 08 Декември 2022
За 67,3% от лицата доходът на домакинството им е останал без промяна спрямо последните 12 месеца
За 67,3% от лицата доходът на домакинството им е останал без промяна спрямо последните 12 месеца, сочат данните от анкета на Националния статистически институт (НСИ). В анкетата на НСИ към европейски проект за наблюдение на домакинските бюджети са отговорили 5719 лица на възраст 16 и повече навършени години от 3053 домакинства. Проучването осъществява тримесечен мониторинг на промените в условията на живот на домакинствата в резултат на пандемията от COVID-19, посочиха от статистиката.
През третото тримесечие, както и през предходните две тримесечия, делът на лицата, които изпитват затруднения да покриват ежедневните си разходи, е висок — над 75%. С известни затруднения са 38,5% от лицата, 28,3% определят покриването на ежедневните разходи като трудно, а 10,8% — като много трудно. В сравнение с предходните тримесечия, намалява делът на лицата, които се справят много трудно, за сметка на увеличение на лицата, които изпитват известни затруднения при покриване на ежедневните разходи.
Относително лесно могат да покрият ежедневните си разходи 18,1% от лицата, а едва 4,3% не изпитват никакви затруднения. Общо делът на лицата без затруднения през третото тримесечие се увеличава с 0,9 пункта спрямо второто тримесечие и с 0,7 пункта спрямо първото.
Доходите на домакинствата на 27,9% от лицата, участвали в анкета на Националния статистически институт (НСИ), са се увеличили през третото тримесечие на 2022 г. Това е с 8,7 процентни пункта повече в сравнение с второто тримесечие и с 9,4 процентни пункта повече в сравнение с първото тримесечие. Основните причини за увеличение на доходите и през трите тримесечия са вдигане на пенсиите, социалните помощи и индексиране на заплатите, отчитат в НСИ. Намаление на доходите за последните 12 месеца са посочили 4,8% от лицата, което е с 2,9 процентни пункта по-малко в сравнение с второто тримесечие и с 3,7 пр. пункта по-малко спрямо първото.