Европа повелява – фермите вън от населените места!
- Понеделник, 22 Май 2017
При положение, че повечето ни селца са обезлюдени, условието да се изнесат малките стопанства извън регулация е почти безпредметно
Европа повелява-животновъдните обекти извън населените места! Това изискване е в основата на нормативните документи, които определят къде и как да се организира отглеждането на животни със стопанска цел в България. Тези разпоредби се отнасят до всички, особено до онези, които искат да получават европейски субсидии за своята животновъдна дейност. При положение, че повечето малки населени места са обезлюдени, условието да се изнесат малките ферми извън регулация е почти безпредметно и свързано със сериозни разходи по организирането му. Изграждането на подходящи сгради и съоръжения, осигуряването на вода, електричество и охрана, отделно цялото оборудване за дейността, ще бъдат разходи, които няма да могат да се посрещнат от дребните стопанства. Отделно от това, но не маловажно е и обстоятелството по търговията с произведената продукция и нейната изкупна цена, която на практика да осмисли продължаването на този бизнес. Условията важат и за стопани от сектор “Пчеларство“.
Не са малко случаите, в които фермерите се отказват от дългогодишния си поминък, а това ще води до още по-задълбочаваща се криза в сектора, както и до повишаване на вноса на продукция от чужбина. Разбира се има теоретичен изход от положението, което можеха да предприемат малките стопани, а именно обединяването помежду си. Отделен въпрос е дали на практика можеше да се реализира тази възможност. Срокът за изпълнение на поставената европейска директива е м. Септември. Както се казва – “няма да се излагаме пред чужденците“ по време на предстоящото евро председателство на България през 2018-та, коментира сайтът AGRO Journal.
Дебатите по новата ОСП вече се провеждат. Европейските фермери имаха възможност да изразят своите идеи и очаквания от нея, а какъв е процентът на българските в тази анкета нямаме данни. Активния старт на тези дебати в България започна през отминалата седмица в Пловдив, където родните ни селскостопански производители изразиха своите идеи и виждания, като в същото време можаха да си “сверят часовника“ със своите колеги от Европа. На тези дебати бяха поканени всички браншови организации, селскостопански производители и лица обвързани с отрасъла. ОСП е най-високо бюджетния европейски инструмент. 40% от бюджета на съюза е предназначин за обезпечаването на селскостопанската политика. От съдбовно значение е какво ще съдържа, как ще се прилага, кои ще са приоритетите ѝ. Тази политика на практика диктува правилата на производството, на пазара, на развитието на всички сектори в отрасъла, и дори социалното включване, защото не е маловажно “кой, къде ще бере ягоди“!
За да бъде ефективна за нашите производители, тази политика следва да бъде разбрана и приложението ѝ да дава резултат. За това активността на организациите и фермерите в частност, трябва да бъде осезаема и отговорна. Защото след 2020-та година, правилата ще са различни, и който не е съумял да защити интересите си поради апатия или очакване, че друг е длъжен да го направи вместо него, ще може да се сърди само на себе си.
Ако в този период България не съумее да установи със сериозни проекти и перспективни идеи авторитета на селското си стопанство, то нищо от него няма да работи в полза на родните селскостопански производители, било то малки, средни, а и в някои случаи по-големи.
Промени ще има, те ще бъдат генерални и е редно обществото да бъде готово за тях, за да не се стигне до това, българският потребител да слага на трапезата си резултатите от чуждестранната далновидност, а българските продукти да са само във фолклора!
Каре
“Мари Марийко, карагьозлийко,
ходила ли си лете на мандра?
Видяла ли си, мари, прясно сиренье?
Такова ти е бялото лице
Мари Марийко, карагьозлийко,
ходила ли си лете на чаршийе?
Видяла ли си, мари, църни чурешки?
Такива ти са църните вежди
Мари Марийко, карагьозлийко,
ходила ли си лете на бостанье?
Видяла ли си, мари, цървени карпузки?
Такива ти са цървените бузки…“
Народна песен