Млечните ферми все по-малко
- Публикувана в Сряда, 27 Ноември 2019
Унищожават се стада с черно-шарено говедо, селектирани в продължение на десетилетия
Сериозна е редукцията на броя на стопанствата с млечни крави у нас. „От началото на година досега са отпаднали 10 ферми от Добричка и Варненска област. В тях се отглеждаха средно по 100 и над 100 животни”, съобщи Ангел Йонов, изпълнителен директор на Асоциацията за развъждане на черно-шарената порода в България (АРЧШПБ). Отрицателната тенденция е на път да обхване и други райони в страната, тъй като има много ферми в процес на ликвидация, допълни още животновъдът. Една от основните причини за масовия отказ от животновъдство е ниската изкупна цена на млякото, пише Галина Недкова от Агри.БГ.
„Цената на млечните продукти е постоянно възходяща, докато при суровото мляко варира. През последните 2 години обаче процесите са негативни”, обобщи още Ангел Йонов. До скоро суровината от млечните ферми се е изкупувала на 60–62 стотинки за литър, като се отчита леко завишение от 3–5 стотинки. „Това обаче не може да покрие себестойността на млякото. Разходите по производството са твърде високи”, допълни още Йонов.
Сред последно ликвидираните млечни ферми е тази на земеделската кооперация в село Бенковски, Добричка област. Стадото от млечни крави е под селекционен контрол и е създадено преди повече от 20 години. „Важното е, че кравите не са унищожени. Те са продадени и продължават да се водят в Асоциацията. При част от фермите обаче стадата са ликвидирани в буквалния смисъл, те са заколени”, поясни още Йонов.
Той допълни, че едно животновъдно стопанство независимо дали е с породисти животни или не, се създава в продължение на много години и след това възстановяването му е почти невъзможно. „Това е опасно, сигнализирали сме и разговаряме с министър Танева по време на Консултативните съвети по животновъдство. Този процес изисква държавна намеса”, категоричен е животновъдът. И допълва: „Ще се получи обратният ефект. Ще се наложи да се внасят млечни продукти!”.
Асоциацията за развъждане на черно-шарената порода обхваща 250 ферми в страната. Седалището на националната организация е в Добрич. Кравите от тази порода са известни с високата си млечност и затова десетилетия назад са представлявали близо 90 % от общия брой на говедата у нас.